Нема на кого да ги  остави милијардите: Светот е во шок поради одлуката на наследникот на познатиот бренд

 

Веста дека наследникот на брендот Хермес сака да посвои работник и да му остави се што има, изгледа како лажна вест која се појавува како плод на имагинација.

 

Сепак, иако невообичаена, сепак се очекува оваа одлука на францускиот милијардер.

 

Николас Пуеш, 80-годишен Французин и наследник на брендот Хермес, решил своето богатство да го остави на еден од своите вработени, пренесува Блиц. Имено, најголемиот поединечен акционер на познатата луксузна модна куќа, вредна 11,2 милијарди долари, нема ниту партнер, ниту деца, а неговиот марокански градинар (41) според сите сметки е најблиската личност до него.

 

Пуеш, кој е потомок од петтата генерација на Тиери Херме, основачот на луксузниот моден бренд, го смета својот градинар за „свое дете“ и сака да посвои возрасен маж. Веста за ова ја пренесоа светските медиуми, меѓу кои CNN, Guardian итн.

 

„Да се ​​посвои возрасен човек не е лесно, но е можно“, објасни Филип Канел, даночен адвокат од Лозана, додавајќи: „Според договорот за наследство, посвоеното дете треба да добие 50% од имотот, додека останатите 50% би оди во фондацијата. Договорот за наследување во Швајцарија е начин да го подмирите вашето наследство, не тестамент, туку договор што го потпишувате со други наследници“.

 

Мароканец кој првично работел како градинар за француски милијардер, подоцна станал негов помошник и на крајот управител на неговите резиденции. За разлика од својот работодавец, градинарот има сопруга која е од Шпанија и работи како готвачка, како и две деца, кои на осумдесетгодишникот му се „како семејство“, се наведува.

 

Иако нема крвно сродство со четиричленото семејство, Пуеш ги смета за негово потомство и одлучил да покрене постапка за посвојување во Вале, според информациите на Женева Журнал.

 

Постапката е во тек и откако ќе заврши, Мароканецот ќе стане легитимен син и наследник со пристап до најмалку половина од огромното богатство на Николас Пуеш. Патем, иако сето ова звучи великодушно, тоа е во спротивност со претходното ветување на Пуез дека ќе ги донира парите на фондацијата за јавен интерес со седиште во Женева што ја основаше.

 

Неговото богатство се проценува на 9 до 10 милијарди швајцарски франци или меѓу 9,4 и 10,4 милијарди евра. Пуех живее во Швајцарија и наводно веќе презел чекори за прераспределба на своето богатство и ангажирал адвокати кои ќе му помогнат во процесот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа