ЧАУЛЕВ: БУГАРИТЕ СЕ ДИВИ ТАТАРСКИ ПЛЕМИЊА

ЧАУЛЕВ: „БУГАРИНОТ Е ТАТАР“
Во своја лична, приватна, необјавена поема, македонскиот револуционер и водач на ВМРО, Петар Чаулев ги опева Бугарите како „диви Татари“. Уште повеќе, тој вели оти Македонците се потомци на Древните Македонци на Александар Македонски.
Поемата како ракопис е чувана од внуката на Петар Чаулев – Виолета Чаулева, позната македонска уметница и културен деец.
——
Петар Чаулев | Petar Chaulev (1882 – 1924)
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа