ЗЕЛЕНСКИ ПРИЗНА ПО ПАДОТ НА АВДИВКА: НЕ МОЖЕВМЕ ДА ГИ СПРЕЧИМЕ РУСИТЕ, ИМААТ СУПЕРИОРНА АРТИЛЕРИЈА

ЗЕЛЕНСКИ ИЗГОВОРИ ПО ПАДОТ НА АВДИЈИВКА: Украинскиот лидер призна дека не можат да ги спречат руските трупи ФОРМИРААТ НОВИ ОДБРАННИ ЛИНИИ

Претседателот на Украина Володимир Зеленски потврди дека командата на вооружените сили на Украина одлучила да ги повлече војниците од Авдијевка!

 

Одговарајќи на прашања на Минхенската безбедносна конференција, Зеленски истакна дека повлекувањето е логична одлука.

 

– Правична и професионална одлука е да се спасат животите на Украинците. Тоа е вистинската одлука, за да не бидеме опкружени, донесена е одлука да се повлечеме во други линии – рече Зеленски.

 

Украинскиот претседател се пожали на руските војници поради нивната супериорност над украинските вооружени сили.

 

– Оваа војна во целина е неправедна затоа што имаме артилерија со дострел до 20 километри, а Русија има артилерија од 40 километри – рече Зеленски.

Вооружените сили на Украина, да потсетиме, добија наредба да се повлечат од Авдијевка, која е опкружена од руски сили.

 

Врховниот командант на украинските трупи Александар Сирски синоќа ја објави одлуката за повлекување на вооружените сили на Украина од градот, кој е стратешки важен за контрола на целиот Доњецк регион.

 

– Врз основа на оперативната ситуација околу Авдијивка, решив да ги повлечам нашите единици од градот и да одам во дефанзива – напиша Сирски на Фејсбук.

 

Сирски додаде дека војниците достоинствено ја „извршиле“ својата воена должност.

 

– Тие направија се за да ги уништат најдобрите руски воени единици и на непријателот му нанесоа значителни загуби во жива сила и опрема. Преземаме мерки за стабилизирање на состојбата и зачувување на положбата. Животот на воениот персонал е најголема вредност. Авдијивка сепак ќе ја вратиме – напиша Сирски.

Трансферот на Авдијивка во руски раце ја означува најголемата промена на фронтот долга повеќе од 1.000 километри откако руските трупи го зазедоа Бахмут во мај 2023 година.

Авдијивка, што е практично северното предградие на Доњецк, во изминатите десет години е претворена во најголемата украинска тврдина од која беа извршени сите напади врз проруските сили.

Поради логистика, градот има многу поголемо стратешко значење за Русија од Бахмут.

(Курир.рс/ РИА 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа