УКРАИНА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ОСЛОБОДЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ? Ќе избегнат рововска битка, но од Америка пристигна оружје од кое РУСИЈА СЕ ПЛАШИ

УКРАИНА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ОСЛОБОДЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ?  Ќе избегнат рововска битка, но од Америка пристигна оружје од кое РУСИЈА СЕ ПЛАШИ

 

Воени експерти и генерали од Запад бараат масовно зголемување на производството на муниција, за дополнително вооружување и на украинската и на нивната сопствена армија, бидејќи велат дека мирот во Европа не е сигурна работа.

 

Дојче веле (ДВ) потсетува дека неколку високи воени претставници на НАТО во јануари речиси истовремено предупредија дека Алијансата мора да се подготви за конфликт со Русија.

„Мораме да ни биде јасно дека тоа не значи дека живееме во мир“, предупреди холандскиот адмирал и претседател на воениот комитет на НАТО Роб Бауер на прес-конференцијата по дводневниот состанок на телото кон крајот на јануари.

 

Во контекст на руската агресија врз Украина, во пресрет на втората годишнина во февруари, Норвежанецот Ерик Кристоферсен рече дека сега постои „можност, која ќе трае можеби една, две или три години, во текот на која треба да инвестираме уште повеќе во одбраната“. Оваа изјава на командантот на норвешките вооружени сили ја пренесува ослоскиот весник Дагбладет.

 

А во соседна Шведска, врховниот командант Микаел Билден ги повика своите сонародници и политичари „да преминат од разбирање на акција“.

 

Апел на армијата до политичарите

Експертите сметаат дека тоа е апел на армијата до политичарите во Европа да ги сменат стратегиите во конфликтот со Русија. Не е исполнета надежта за брз крај на војната во Украина со помош на западните испораки на оружје од една страна и санкциите против руската воена економија од друга страна, вели германскиот експерт за безбедност Нико Ланге во интервју за ДВ.

 

Она што ги загрижува армијата и аналитичарите е пред се недостатокот на муниција, нова воена опрема и состојбата на производствените капацитети во Европа.

Овде, воениот потенцијал на НАТО за одвраќање е тесно поврзан со испораката на оружје за Украина. Минатата година ЕУ вети дека до март ќе и достави еден милион гранати на Украина. Планот не успеа.

Роб Бауер
ФОТОГРАФИЈА НА РОБ БАУЕР : ЕПА ОЛИВИЕ ХОСЛЕТ, ШАТЕРСТОК

Според Ланге, експерт за Украина и Русија, кој работи и на Минхенската безбедносна конференција, германската влада, на пример, им дала предоцна гаранции на производителите за преземањето. „Тоа сега се прави по две години“, вели Ланге.

Во исто време, како што вели, потребите се големи не само во Украина, туку и во испразнетите магацини за муниција на земјите од НАТО.

Инвестиции во беспилотни летала, муниција, борбени возила

Во најлошото сценарио, НАТО има само пет години да се вооружи, така што воениот потенцијал е сè уште доволен за успешно одвраќање на можен напад на територијата на НАТО.

Густав Гресел од Европскиот совет за надворешни односи во една неодамнешна анализа пишува: „Западот, а особено Европејците, мора да ги преправат своите финансиски регулативи и да создадат големи предности за радикално да го зголемат производството на беспилотни летала, муниција, оклопни борбени возила и многу повеќе“.

Гресел смета дека стратегијата за снабдување на Украина првенствено со добро познато оружје од советско производство од магацините на земјите од источна и централна Европа ги достигнала своите граници.

Украина, Су-35
ФОТО: КУРИР, ШАТЕРСТОК, ПРОФИМЕДИЈА / АЛЕКСАНДАР ВИЛФ / СПУТНИК

Вели дека едноставно не останало ништо. Производството на оружје, вели тој, мора масовно да се зголеми – за Украина, како и за земјите од НАТО во Европа.

Тактичко повлекување на Украина од веќе ослободената земја?

Во оваа втора зима на војна во Украина, високите офицери и аналитичари првенствено се фокусирани на инфериорноста на украинските вооружени сили во артилериската битка со Русија, која очигледно може да ја пополни празнината со залихи од Северна Кореја. Додека Украина мора да заштеди муниција.

Во моментов, односот е една истрелана украинска граната наспроти пет руски, вели аналитичарот Мајкл Кофман од американскиот Центар за поморска анализа (CNA) во тековната серија на подкаст „Војна на карпите“. Има анализи кои зборуваат за сооднос еден спрема десет.

Кофман смета дека е можно Украинците да мора да се повлечат долж источниот фронт од градот Авдијивка, каде што се водат борбите и дека постои опасност од голем руски напад на север, во градот Купјанск.

Ова го прави сè појасно дека двоумењето во однос на муницијата и воената опрема во изминатите две години сега ја принудува Украина да се повлече од деловите на земјата што веќе ги ослободи, рече Кристијан Мелинг во неодамнешното радио интервју.

Промена во стратегијата?

Меѓутоа, непосредно пред Минхенската безбедносна конференција, каде што бројни западни воени експерти повторно ќе се соберат оваа година во средината на февруари, Нико Ланге всушност го гледа почетокот на промената на стратегијата.

Како што вели, тоа е мотивирано од воената ситуација во Украина и од анализите на западните воени кругови, кои ја следат и потребата од вооружување на сопствените вооружени сили.

Она што е важно е „долгорочното, структурирано градење на капацитетите на украинските вооружени сили, во кое сега сме ангажирани“, рече германскиот генерал-мајор Кристијан Фројдинг во интервју за РНД.

војна во Европа, Русија, Украина, Владимир Путин
ФОТО: SHUTTERSTOCK, AP VADIM GHIRDA, EPA PAVEL BEDNYAKOVSPUTNIKKREMLIN

Всушност, украинските вооружени сили исто така известуваат за успеси против руската надмоќ: насочени воздушни напади врз позициите на руските радари, базите и рутите за снабдување на Крим и јужна Украина.

„Она што е одлучувачко“, напиша украинскиот врховен командант Валериј Залужни во анализата за американската телевизиска компанија Си-Ен-Ен на почетокот на февруари, „е дека беспилотните системи – како беспилотните летала – заедно со други напредни видови оружје претставуваат најдобра опција за Украина. да не бидеме вовлечени во рововска битка во која немаме никаква предност“.

За 50-те земји, предводени од САД, кои ја поддржуваат Украина, тоа значи снабдување се повеќе и повеќе модерно оружје.

Од почетокот на февруари, САД ги снабдуваат украинските војници со таканаречените прецизни бомби ГЛСДБ произведени од Боинг-Саб со дострел од 150 километри. Тоа значи дека главната рута за снабдување на руската војска на крајбрежниот појас меѓу Крим и јужниот украински град Мариупол е во дометот на Украина.

Украинска армија, Украина
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Нико Ланге тоа го потврдува во разговор за ДВ, повикувајќи се на информации од безбедносни кругови. Како што вели тој, Киев се надева на ова прецизно оружје повеќе од една година.

За Украина, „неколку работи одат во вистинска насока во моментов“, рече Ланге во интервју за ДВ.

„Дали промената на стратегијата иницирана од западните и украинските воени стратези ќе допре и до политичарите во Европа, кои на крајот треба да обезбедат финансирање за снабдување со оружје за Украина во годините што доаѓаат, како и зголемување на европското производство на оружје, останува да да се види“, рече Ланге.

(Kurir.rs/ Дојче веле / ​​Пренесе: Н.В.)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа