Брутална порака на Кина до Зеленски! Стана на Пекинг, сега ќе биде строго казнет!

Брутална порака на Кина до Зеленски! Стана на Пекинг, сега ќе биде строго казнет!

Споделете ја веста

Кина ја предупреди Украина дека билатералните односи може да настрадаат откако Киев ги прогласи кинеските компании „воени спонзори“, пренесува Ројтерс, цитирајќи украински извори.

Забележано е дека Пекинг ја пренел таквата порака минатиот месец на состанокот на кинескиот амбасадор во Киев со високи украински претставници.

– Амбасадорот рече дека целата оваа работа (состојбата со списокот) може да има негативно влијание врз нашите односи –  рече еден од изворите.

Агенцијата нагласува дека Украина додаде 48 компании на својата листа на „меѓународни спонзори на тероризмот“, вклучувајќи 14 од Кина.

Кина претходно се спротивстави на вклучувањето на кинеските компании на оваа листа. Во Киев изјавија дека овој документ има за цел да ги намали странските инвестиции во Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа