ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЌЕ ДОНЕСЕ ВАЖЕН ЛЕК: Доколку Американците и Кинезите соработуваат, не чека големо откритие

Лек
Претседателот зборуваше и за намалување на нееднаквоста

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата Србија ја презентира програмата „Скок во иднината – Србија ЕКСПО 2027“ за периодот од 2024 до 2027 година. На презентацијата присуствуваат и премиерката Ана Брнабиќ и министрите во Владата на Србија. Претседателот зборуваше и за намалување на нееднаквоста.

– Мора да го намалиме јазот меѓу најбогатите и најсиромашните! Ќе го направиме тоа внимателно, мора да внимаваме и на работодавците. Голем предизвик ќе биде да се задржи невработеноста меѓу 7 и 9 проценти. Вештачката интелигенција беше главна тема во Давос. Ако соработуваат Американците и Кинезите, за само неколку години ќе ни донесат лек за ракот. Но, тоа ќе донесе и огромни отпуштања, што ќе биде голем проблем за целата планета – истакна Вучиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа