Европа ќе експлодира! Овој настан менува сè за 180 степени! Најлошото кошмарно сценарио ќе стане реалност! „Ќе ги почувствуваме последиците…

Споделете ја веста

Прекините во поморскиот сообраќај на Црвеното Море ќе ги зголемат цените на стоките за широка потрошувачка, особено во Европа, изјави финансискиот директор на логистичката мултинационална компанија „ДП Ворлд“ Јуврај Нарајан.

Финансискиот директор на компанија со седиште во Обединетите Арапски Емирати очекува товарот од поскапувањата поради пречки во транспортот да падне врз грбот на потрошувачите во Европа.

– Цената на стоките што доаѓаат од Азија во Европа ќе биде значително повисока. Европските потрошувачи ќе ги почувствуваат последиците… Ќе бидат потешки во развиените економии отколку во економиите во развој –  изјави Нарајан на годишниот состанок на Светскиот економски форум, пишува Јутарњи.хр.

Расте и премиите за осигурување од воен ризик за пратки кои патуваат низ Црвеното Море , велат извори од осигурителниот сектор. Контејнерските бродови чекаат пред влезот во Црвеното Море или избираат подолг пат, околу Кејп на добра надеж.

Да потсетиме дека британската агенција за поморски трговски операции (УКМТО) објави нов сериозен инцидент во Црвеното Море, кој се случил на околу 100 наутички милји северозападно од градот Салиф во Јемен. Британската поморска безбедносна компанија „Амбри“ соопшти дека брод носач кој пловел под знамето на Малта и е во сопственост на Грција бил погоден со проектил.

Исто така денеска, американската војска започна нов напад врз Јемен, истрелувајќи противбродски балистички ракети на територијата контролирана од милицијата Хути. Информацијата ја соопштија двајца американски претставници, пишува Ројтерс. Обновениот напад врз Јемен е најновата воена акција против Хутите, кои напаѓаат товарни бродови во Црвеното Море.

Официјалните лица, кои сакаа да останат анонимни, рекоа дека целеле четири противбродски проектили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа