КОЈ КОГО ИЗМИСЛИЛ СЕГА! ВО СОФИЈА ВО 19 ВЕК НАЈГОЛЕМ ПРОЦЕНТ ОД ЖИТЕЛИТЕ БИЛЕ ГРЦИ

Софија , на почетокот од 19 век како град во Турција во кој најголем процен до жителите биле Грци ( ? ) , жителите кои чезнаале , сонувале , посакувале , мечтаеле еден ден Срби да ги ослободат од турската – муслиманска власт , според книга од 1811 на еден патописец – John Galt .
___________________________________________________________________
Сите реакции:

Kuzman Mato, Piro Kristo и 12 други

3 коментари
1 споделување
Ми се допаѓа

Коментирај
Сподели
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа