Еден од најпознатите албански писатели: Мала Преспа живеат само Македонци

Владимир Дико: Го избрав романот „Покрај езерото“ на Стерјо Спасе, од Мала Преспа, каде живеат само Македонци
Македонскиот весник „Македониум“, пренесува напис на Владимир Дико, посветен на Стерјо Спасе, еден од најпознатите албански писатели со македонско етничко потекло.
– Го избрав Стерјо Спасе со романот „Покрај езерото“. Се работи за големото Преспанско Езеро, во областа Мала Преспа каде што има девет македонски села во коишто живеат само Македонци. Вака Дико го почну…
Можеби е илустрација на 2 луѓе и текст кој вели „Macedonia: True Endless Story...“
Сите реакции:

Stiv Veselinovski Krokodilac, Zvonko Yarchevski и 49 други

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа