“ГРОБИШТА ОД ГЕРМАНСКИ ЛЕОПАРДИ ВО УКРАИНА”  Германската компанија направи радикален потег

 

Тие тврдат дека тоа е добра работа за Украинците.

Германска одбранбена компанија гради центар за ремонт на тенкови и друга опрема на запад од Украина, пишува на социјалните мрежи пратеникот за одбранбени прашања на Бундестагот Маркус Фабер.

 

– На запад од Украина, компанијата Фленсбургер гради центар за ремонт на оклопни возила како тенкови Леопард 1 – тој напиша.

Според неговите зборови, Украина на тој начин ќе стане поефикасна, бидејќи нема да има потреба за транспорт во идните техники во странство и додаде дека вооружените сили ќе можат да ги обучуваат своите механичари на лице место .

Тој заклучи дека при посетата на објектот потврдил дека парите на германските даночни обврзници добро се користат и дека германската воена помош не ја губи својата вредност.

 

Леопард

Леопард
Фото: Profimedia

Русија претходно испрати нота до земјите на НАТО за испорака на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави дека сите закани кои вклучуваат оружје за Украина ќе бидат легитимна цел за Русија. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина.

 

Кремљ изјави дека западното испумпување оружје во Украина не придонесува за успехот на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект. Лавров изјави и дека САД и НАТО директно учествуваат во конфликтот во Украина, вклучувајќи не само испорака на оружје, туку и обука на војници на територијата на Велика Британија, Германија, Италија и други земји.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа