„Јадеме сурово месо од бел кит за да преживееме!“ Вака всушност изгледа животот на Арктикот!

Девојче

Малкумина знаеја како стојат работите кога станува збор за оваа тема.

Во оддалечениот град Инувик, во северозападните територии на Канада, кога ќе завладее зимата, заедницата од 3.500 жители мора да преживее 33 дена без сончева светлина, а температурите паѓаат до -40 степени, па така 24-годишната Вилоу Ален, чиј Домот е токму тука, мораше да живее од земјата за да преживее.

 

Израсната на Арктикот, Вилоу живеела на сурово месо од белуга кое нејзиното семејство го ловило во лето, а на пролет ловеле гуски и карибу, еден вид ирваси. Вилоу, која студира социјална работа на Универзитетот во Саскачеван во Канада, објасни каков е нејзиниот живот кога ќе се врати дома по испитите.

 

– Ајде да одиме на брегот и да ловиме китови белуга. Јадеме кожа или маснотии, а китовите секако можете да ги јадете сурови, замрзнати или варени. Имаат многу силен вкус. Кога се суши, текстурата е како говедско месо. Не е како ништо што сум јадела… Отсекогаш било дел од културата на Инувијалуит… Никогаш не земаме повеќе отколку што ни треба, објаснува таа.

Само на Inuvialuit им е дозволено да купуваат и продаваат белуга китови, така што Willow мора да добие посебна дозвола за транспорт на месото на југ.

– Обично ловиме различни животни. Напролет ловиме гуски и ги замрзнуваме. Во август ловиме карибу кога мигрираат од Алјаска. Ја јадеме супата од карибу што секогаш ја прави моето семејство. Во зима ловиме лос и одиме на риболов на мраз, додека во септември и октомври има бобинки низ целата земја – објасни таа. Вилоу, која сега е модел и инфлуенсер, живеела толку далеку што, на пример, морала да патува 15 часа до првото кафуле или Мекдоналдс – „луксуз“ што повеќето го земаат здраво за готово.

Суровите зимски месеци бараа моторни санки да се движат наоколу, а таа носеше традиционални муклук — чизми направени од фоска кожа или лос и карибу нозе — за да се загрее.

Инувик, единствениот град во регионот, се наоѓа на најголемата слатководна делта во Канада, така што е полесно да се патува со брод во лето, а две општи продавници ги нудат најважните работи. Ова значи дека Инувијалуитите користат низа традиционални ловни методи, како што се харпуни и риболовни столбови, за да обезбедат храна и да направат облека.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа