ПУТИН ОСТАНА БЕЗ НАЈВАЖНИОТ ГЕНЕРАЛ: Украинците го ликвидираа Валери Герасимов?!

Фото: YouTube Printscreen/The Telegraph, Twitter Printscreen/@victoriaslog, Shutterstock
Од Москва се уште нема официјална потврда.

Микола Олешук, командант на украинските воздухопловни сили, денеска соопшти дека е извршен успешен напад врз руската воздухопловна база Саки на Крим.

 

Руското Министерство за одбрана соопшти дека војниците под команда на Москва пресретнале четири украински наведувани ракети кои летале над Крим.

Воздухопловната база Саки се наоѓа веднаш до градот Новофедоривка, кој е на само околу 20 километри југоисточно од Евпаторија.

 

Валериј Герасимов

Валериј Герасимов
Фото: YouTube Printscreen/The Telegraph

На социјалните мрежи се појавија тврдења дека има и жртви во последниот украински напад на Крим, па на сметката на Вишеград 24, која ја следи војната во Украина, стои дека 23 припадници на руските сили беа убиени, вклучително и девет специјални сили и пет високи команданти.

 

Британскиот Дејли Мејл објави дека Русија сè уште ги коментира непотврдените гласини, кои се појавија на каналите на Телеграма во таа земја, дека меѓу убиените и генералот Валери Герасимов, врховен командант на трупите на претседателот Владимир Путин на украинското бојно поле.

 

Се наведува дека видеото објавено од каналот Кримски Ветер Телеграм покажува експлозија и чад по нападот, за кој се претпоставува дека го извршиле ракетите „Сторм сенка“, врз воена цел во Јухарин Балка.

 

Наводно, била погодена и друга мета во селото Ујутноје кај Евпаторија.

 

Украински извори известија дека на двете локации се забележани голем број возила за итна помош.

 

– Ова беше најмасовниот (напад) во последно време – изјави Михаил Развозаев, гувернер на Севастопол.

Гласините дека Герасимов исто така бил убиен почнаа да кружат откако беа “засновани на прелиминарни податоци” објавено на еден од руските канали Телеграма. Пораката потоа исчезна.

Наталија Хуменјук, портпаролка на украинските сили на југот на земјата, рече дека тие сè уште „собираат информации“.

– Штом има соодветна потврда, ќе биде јавно објавено. Во овој момент можеме да го тврдиме она што е веќе познато, а тоа е дека е погоден контролниот центар – изјави Хуменјук.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа