Наводниот допингер на Владимир Путин е „столар од четврта класа“ од Белорусија за кој се вели дека преживеал обид за атентат.

 

Евгениј Василиевич е идентификуван како „главниот двојник“ на рускиот претседател откако се појавија тврдења дека бил отруен со „токсични материи“.

 

Тој „развил осип на кожата на горните и долните екстремитети и на вратот, што лекарите првично го помешале труењето со алергија“, откри неостварливата руска сметка на Телеграм Генерал СВР без да обезбеди докази. 

Каналот, познат по своите смели тврдења за здравјето на Путин, е меѓу неколкуте извори кои тврдат дека еден или повеќе ликови на Путин редовно се појавуваат на местото на 71-годишниот претседател, теорија поддржана од украинското воено разузнавање.

 

Д-р Валери Соловеј, поранешен професор на московската академија за обука на шпиони и дипломати, рече дека Василиевич дури го прочитал новогодишното обраќање на Путин до Русите.

 

Д-р Соловеј, кој критичарите го гледаат како теоретичар на заговор, во октомври 2023 година со огорченост тврдеше дека рускиот претседател починал и дека бил заменет со гангери контролирани од шпиони од руската безбедносна служба ФСБ.

 

Лекарите, наводно, го лекувале наводниот доппелгангер Василиевич со лекови, но „кога се дознаа резултатите од тестот, тие итно контактирале“ со шефот на Советот за безбедност Николај Патрушев, тврди каналот „Генерал СВР“.

 

„Животот на допелгангер не бил во опасност – веројатно дозата била премала. Сега се обидуваат да разберат како токсичната супстанција навлегла во неговото тело“, открива д-р Соловеј. 

Telegram General SVR исто така известува дека е започната истрага од страна на безбедносните служби на Федералната служба за безбедност и Федералната служба за заштита за наводен обид за атентат.

Според зборовите на еден украински генерал, Путин минатата година му ја префрлил власта на поранешниот шеф на ФСБ за да биде опериран од рак. Кремљ подоцна ги негираше другите тврдења дека рускиот претседател починал од рак, нарекувајќи ги апсурдни. 

Д-р Валери Соловеј, прогласен за „странски агент“ од Русија, исто така даде некои смели тврдења за здравјето на Путин.

Во своето последно видео, поранешниот професор сугерираше дека доплетникот на претседателот бил обучен од тајните служби на Москва да ја игра улогата на Путин.

„Оние од вас, драги пријатели, кои ја видовте таканаречената новогодишна честитка на таканаречениот руски претседател, веројатно забележале дека е многу кратка“, рече д-р Соловеј.

„Тоа не беше само многу кратко, тоа беше едно од најкратките во историјата на Путин како претседател…“ Одговорот е јасен. Да не гледам и слушам. Да не се гледа изгледот и да не се слуша гласот на личноста. Овој човек, двојникот на Путин, се вика Евгениј Василиевич.