Патриот, Ирис-Т, НАСАМС бескорисни- Нема лек за рускиот Кх-22

 

Според изјавата на Јуриј Игнат, портпарол на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, овие одбранбени средства, и локално произведени и испорачани од Запад, не биле во можност да пресретнат ниту еден крстосувачки проектил Kh-22.

 

Изјавата на Игнат суштински ја нагласува неефикасноста на локалната противвоздушна одбрана во одбивањето на балистичките ракети, што често беше потенцирано од руските медиуми.

„Со оглед на способноста на ракетата Kh-22 да лета со брзина од 4.000 километри на час и нејзината тенденција да следи првенствено балистичка траекторија, потребни се конкретни мерки за пресретнување. Со оглед на тоа што непријателот распореди над 300 вакви проектили, нашите проблеми се далеку од завршени. Покрај тоа, постои и модернизирана верзија на оваа ракета – Kh-32. Загрижува фактот што противвоздушната одбрана досега беше неуспешна“, истакна Игнат.

 

Тврдењата на руските медиуми се покажаа точни. Дојче веле ја пренесе и изјавата на Игнатиус:

„Ниту една крстосувачка ракета Kh-22 не е уништена. Ниту денес, ниту во ниту еден момент“.

Тој понатаму објаснува дека оваа ракета, иако се претпоставува дека има крила, е суперсонична. Обично крстарења по балистичка траекторија со неверојатна брзина од приближно четири илјади километри на час.

„Значи, не е возможно да се пресретнат овие ракети со конвенционални методи за противвоздушна одбрана“, рече Игнат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа