НА ПОВИДОК НОВА ЈУГОСЛАВИЈА? Милановиќ ги повика Бошњаците, Србите и Хрватите да преговараат без „колонијалниот менаџер Шмит“

 

Босна и Херцеговина е несмасна, невешт, некомпетентно управувана колонија во која живеат грст бирократи од трето ред, а Кристијан Шмит беше поставен како колонијален менаџер, рече хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

 

Тој смета дека ОХР доведе до ескалација на ситуацијата во Босна и Херцеговина и ги покани сите Хрвати, Срби и Бошњаци да разговараат без колонијалните администратори.

 

Милановиќ изјави за „Индепт њуз“, водечката агенција на непрофитната Меѓународна медиумска унија, дека Шмит е поставен како колонијален администратор во БиХ, дека нема мандат на Советот за безбедност на ОН и дека некои амбасади во таа земја, вклучително и Американецот, стојат зад неговите потези.

 

Тој го опиша Шмит како пензиониран германски политичар кој оставил незначителен белег.

ИДН потсетува дека во август 2023 година, по поднесената тужба против претседателот на Република Српска Милорад Додик и вршителот на должноста директор на „Службен хералд“ Милош Лукиќ, тој изјавил дека Шмит „за да си ја заштити задницата и неговиот углед го сменил криминалецот закон според кој Додик извршил кривично дело“.

Исто така, оваа агенција забележува дека на 12 октомври, Ненад Нешиќ, министер за безбедност во Советот на министри на БиХ, јавно го потврдил статусот на Шмит, велејќи дека „проверките покажале дека Кристијан Шмит е нелегитимен и дека тој всушност ја претставува Германија во Босна и Херцеговина, а не ОН“.

 

Презентирајќи информации од безбедносните агенции за престојот на Шмит во БиХ, Нешиќ изјави дека има дипломатска нота само од Германија, но не и од ОН, како единствена надлежна институција која го потврди назначувањето на висок претставник во БиХ /ОХР/.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа