ЗОРБА СЕ ИЗЈАСНУВАЛ КАКО МАКЕДОНЕЦ И СЛАВЈАНИН?

НЕКОИ ФАКТИ ЗА ЗОРБА! (Во Македонија се појави текст за Зорба со целосно лажни тврдења, па да реагираме! )
„Гркот Зорба“ е името на романот на Никос Казансакис според кој е снимен култен филм со Ентони Квин, кој ја направи личноста на „Гркот Зорба“ позната во светот (насловот на романот оригинално бил „Животот на Алек „Гркот Зорба“ е името на британскиот филм снимен врз основа на роман). Сепак, романот и родното место на историската Зорба предизвикаа различни шпекулации за неговата националност.
Романот е напишан од Казанцакис врз основа на животот на вистинската личност, Георгиос Зорба (во романот и филмот неговото име е Алексис), роден во 1865 година година во Егејска Македонија, во местото на Катафиџио, иако неговото семејство потекнува од Колиндрос, исто така во Егејска Македонија, која до 1922 година претежно била со македонскиот живот. Во некои текстови објавени на Балканот се шпекулирало што е Зорба по националност, па некои го толкувале фактот дека во тоа време претежно жители на словенски говорник во Егејска Македонија (игнорирајќи го фактот дека отсекогаш биле сметани за Македонци) презимето „Зорба“ го толкуваше како „Србин“ иако на грчки „Србин“ се вели „Серво“, а не „Зорба“. „Зорба“ на турски јазик буквално значи (пренесено на грчки) „непослушан, па се чини дека самиот Зорба го поврзал овој збор со зборот „супа“.
Па, ајде да видиме што вели „гркот“ Зорба за себе во романот Казансакис (по кој е сниман филмот):
„Ти од Крит и јас Македонец ќе ја имаме оваа планина; Турците ги поразивме, нели?
Откако, во една прилика, Зорба си вели:
„Ах, фантастичен Славјанин, се живее илјада години!
Понатаму, на второто место во романот, еден пријател Зорб му кажува:
„Пеј ни Зорба, македонска песна за твојата земја!
Исто така, во друг разговор со христијаните, еден дечко за Зорба вели:
„Не заборавајте, Зорба е туѓинец (македонец), а голема е срамота што ние од Крит можеме да кренеме рака на гостинот на нашата земја…
Познато е и дека историски Зорба последната деценија од животот ја поминал во југословенска Македонија, каде починал во 1941 Оваа година и погребана на скопските гробишта Бутел.
Прашањето е, што е гркот Зорба, ако е Словен и странец за другите Грци? Прашањето е каков Словен? Можеби Зорба сепак бил Грк, немаме стопроцентен доказ за никакво тврдење, но, пак, имаше некој што знаел за македонскиот народ и не го негирал и се сметал, барем делумно, за Македонец. Во секој случај, неговото грчко потекло е, барем, сомнително, со оглед на фактите што ги знаеме за Зор За нас, тој е тој Словен што се вика Македонец и пее македонски песни!
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа