ПРОТЕКНА ФОТОГРАФИЈА ОД СВАДБАТА НА ТИТО: Една колона остана празна и МИСТЕРИЈА до ден денес, а еве што привлекува внимание ФОТО

На прсти може да се избројат оние кои знаеле дека бракот меѓу Тито и Јованк е склучен на 15 април 1952 година, недалеку од Илок. Според мештаните, венчавката била тајна и се одржала во вилата на Тито, која се наоѓа меѓу Шаренград, Бапска и Илок. После тоа, официјално е запишано во книговодството во матичната служба во Шаренград, мало село во Хрватска.

Тито тогаш имал 60 години, а Јованка 28. Титовата вила на Пајзош некогаш му припаѓала на грофот Елек. Станува збор за имот од околу сто хектари, на кој има лозја, шуми и неколку ловни домови, разни објекти, вила, продавница за вино и ловиште.

Јованка Броз, Јосип Броз Тито
ФОТО: СВЕН СИМОН / ОБЕДИНЕТИ АРХИВИ / ПРОФИМЕДИЈА

Изводот на венчаница на Јованка и Тито е објавен неодамна, а особено се интересни деталите напишани во него. Кум Ранковиќ, младоженец без занимање и точен датум на раѓање, 32 години помлада невеста, тој се развел, таа невенчана – тоа е информацијата од венчаницата на Јосип Броз Тито и Јованка Будисављевиќ.

Прво, многумина забележуваат дека Тито имал 32 години кога се родила Јованка, официјално негова трета сопруга и единствена прва дама. Тие забележуваат и дека во овој документ неговиот датум на раѓање наместо 7 мај е наведен како 25 мај. На некои им е интересно и тоа што од овој документ се гледа дека наводно живееле на иста улица со четири различни броеви. Некои се прашуваат и зошто ракописот е ист насекаде во венчаницата. Некои велат дека е логично бидејќи извадокот го напишал службено лице.

Но, интересно е што за Тито окупациското поле е празно. Инаку, на свадбата на Јованка и Тито во април 1952 година кум бил Александар Ранковиќ, шеф на Државната безбедност. Одредени извори тврдеа дека Јованка е практично политички наместена за Тито за малку да го смири бидејќи наводно бил прилично ненаситен кога се во прашање жените. Според некои документи, Јованка во кругот на Тито ја донел Иво Крајачиќ Стево, шефот на комунистичката тајна полиција ОЗНА.

Иако се шпекулираше дека формално се развеле на крајот на 70-тите години на 20 век, Јованка останала со Тито до неговата смрт во 1980 година. И додека однадвор сè изгледаше хармонично меѓу нив, нивната врска не беше идилична, особено во 1970-тите. Јованка во последните неколку години од животот наводно не го ни видела сопругот. Кон крајот на животот на Тито во 1978 година, дури и британскиот амбасадор сфатил што се случува, па испратил порака до Лондон со содржина: „Тито е сосема сам!“

Тој повеќе не беше со сопругата или пријателите, а наскоро она што тој го создаде – Социјалистичка Федеративна Република Југославија – ќе почне да се распаѓа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа