„РУСИЈА НЕ СЕ ПЛАШИ ОД НАТО, НИЕ СМЕ СЛЕДНИ“: Балтичките земји во страв од исходот на војната во Украина, процени Естонија КОГА ЌЕ НАПАДИ ПУТИН

„РУСИЈА НЕ СЕ ПЛАШИ ОД НАТО, НИЕ СМЕ СЛЕДНИ“: Балтичките земји во страв од исходот на војната во Украина, процени Естонија КОГА ЌЕ НАПАДИ ПУТИН

Застојот околу помошта од САД и Европа ги тера сојузниците на Украина да размислуваат за нешто што одбиваат да замислат уште од првите денови на руската инвазија на соседната земја, а тоа е дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да победи.

 

Со повеќе од 110 милијарди долари помош што не е добиена поради политички спорови во Вашингтон и Брисел се повеќе е сомнително колку долго Киев ќе може да се воздржи Руските сили и ги бранат украинските градови, електрани и пристаништа од ракетни напади.

Освен потенцијални катастрофални последици за Украина, во најголемиот конфликт во Европа од Втората светска војна.НАТОнекои европски сојузници почнаа тивко да размислуваат за влијанието на неуспехот

Тие ги преиспитуваат ризиците што охрабрената Русија ќе ги претставува за членките на Алијансата на Исток, тврдат луѓето за Блумберг се осврна на внатрешните дискусии.

Тие додаваат дека влијанието на стратешкото назадување во Украина, доколку блокадата на помошта од продолжи САДбеше многу подлабоко од она што беше предизвикано со повлекувањето на САД од Авганистан во 2021 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа