ШОК ИСТРАЖУВАЊЕ ВО УКРАИНА: Еве колку граѓани би се откажале од дел од територијата во замена за ПРЕКИН НА КОНФЛИКТОТ со Русите

Истражувањето на Меѓународниот институт за социологија во Киев покажа дека расте бројот на украински граѓани кои се подготвени за територијални отстапки во замена за завршување на војната.

 

Бројот на граѓани кои би се откажале од дел од територијата од мај до декември е зголемен за девет отсто и моментално изнесува 19 отсто. Од мај 2022 година до мај 2023 година, ситуацијата беше релативно стабилна. Во тоа време, меѓу 8 и 10 отсто од испитаниците беа подготвени за територијални отстапки, според социолозите, а апсолутното мнозинство од 82 до 87 отсто постојано се противеа на какви било отстапки.

 

По мај 2023 година, сепак, уделот на оние кои се подготвени за територијални отстапки постепено се зголемува. Во мај тоа учество беше 10 отсто, на почетокот на октомври 14 отсто, а сега е 19 отсто.

 

Истовремено, се намалува уделот на оние кои се против отстапки заради преговори – од 84 отсто во мај на 74 отсто во декември. Социолозите забележуваат дека кај жителите на западниот и централниот дел на Украина е забележливо зголемувањето на уделот на оние кои се подготвени за територијални отстапки поради преговорите .

 

Преговорите меѓу Русија и Украина започнаа веднаш по инвазијата, но Киев се повлече од разговорите по откривањето на наводните воени злосторства од страна на Русија.

 

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина дека ги отфрлила мировните договори и анектираше четири региони на Украина во есента 2022 година. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, тогаш потпиша декрет со кој се забрануваат преговори со Русија се додека Путин е на чело на земјата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа