Пост-ковид пандемијата е во тек: Овие три симптоми укажуваат дека короната го уништила телото, а повеќето луѓе не се ни свесни за тоа.

 

Иако пандемијата на корона вирусот е далеку од нас, многумина сè уште ги чувствуваат ефектите од Ковид до ден-денес. Лекарите честопати привлекуваат внимание на последиците што ги остава инфекцијата со Ковид. Реакциите варираат од личност до личност. И додека некои го преболуваат Ковид со благи симптоми, други ги чувствуваат дури и по неколку месеци.

 

 

Еден од нив е пејачот Жељко Васиќ, кој за РТС Ординација зборуваше за неговата борба со т.н. д-р Бранислав Миловановиќ, неврокардиолог од Заводот за кардиоваскуларни заболувања во Дедиње.

„Морам да кажам дека тоа не го сфатив веднаш. Верувам дека многу луѓе не се ни свесни што им се случува, бидејќи не бев свесен и имав блага инфекција, немав температура, немав кашлица, крвната слика ми беше одлична, само изгубив мирис и вкус. Тоа беше на крајот на 2020 година“, рече Васиќ и продолжи:

„Поентата на приказната е што ми помина многу лесно и излегов од таа изолација и можев нормално да се движам и да функционирам, често одам со сопругата, па пешачиме седум, осум, десет километри, секогаш кога можеме. . Потоа се вратив на моето воспоставено темпо и беше добро првиот ден, вториот ден, сепак третиот ден почувствував неверојатен замор, како никогаш во животот“, рекол Жељко и додал дека има проблеми со срцето, или VPV синдром.

 

Што е VPV синдром?

Според д-р Бранислав Миловановиќ, тоа е, наједноставно кажано, вродено нарушување на срцевиот ритам, кога лицето има вродено нарушени патишта низ кои се спроведуваат импулсите. Почесто се јавуваат аритмии, многу напади на срцеви палпитации. Докторот се осврна на прашањето и како изгледа пост-ковид сега во споредба со првите години од корона вирусот.

 

 

„Сега е само таа пост-пандемија и треба да имате три симптоми, да имате новонастанат замор повеќе од шест месеци или според новата англиска класификација, повеќе од три месеци. Друг симптом е нарушување на сонот или не можете да заспиете или сте многу поспани на почетокот или станувате со чувство на неосвежен сон и сè уште сте уморни по спиењето, спиете доволно, но сепак е исто. Третиот симптом е пад на енергијата по физички напор. Ако се изложиш на поголем физички напор, само следниот ден гледаш дека паѓаш и не можеш да функционираш“, изјави неурокардиологот проф. д-р Миловановиќ.

 

 

Тој објасни и дека покрај овие три главни симптоми, има уште два симптоми: когнитивни проблеми, кои се карактеристични за младите, како што се проблеми со меморијата, магла во главата, слаба концентрација, заборавеност. Голем број пациенти доживуваат ортостатски нарушувања, како што се вртоглавица, губење на свеста, кога луѓето чувствуваат вртоглавица, срцето им чука. Кога ќе се постави дијагнозата, ништо не се наоѓа, но може да дојде до анксиозност, фобии, стравови, депресија, грчеви во мускулите, а потоа лекарот го испраќа пациентот на психијатар.

 

 

Жељко Васиќ после неколку години доби висок крвен притисок поради корона вирусот:

 

 

„Повторно, тоа е проблематично, бидејќи не чувствував голем притисок. Баш зборував со професорката, жена ми имаше проблеми со притисокот, веројатно затоа што на пример трет пат ја прикачивме короната, пак, таа беше тестирана, јас не бев и слично. Не му придавав никакво значење, како што веќе имав поставено еднаш, вториот пат, како ова што го имам сега, па не му придавав важност сега, помина и се чувствував нормално и кога таа го измери притисок, како да мериме, не мериш никогаш притисок и јас мерам многу висок притисок, нешто од 180 до 100, што воопшто не го чувствувам. Ми даваа апчиња за крвен притисок, кои не сакав да ги земам, на моја одговорност. Мислам, навистина не сакав да пијам апчиња за крвен притисок. Не ми пречи, џабе е некој да ми каже, не го чувствувам, добро се чувствувам, немам никаков проблем. Сепак, целосно го променив начинот на исхрана и за една година ослабев дванаесет килограми и навистина можам да кажам, сега сум како бебе, така да се каже“, изјави пејачката.

 

 

Конечно, проф. Д-р Бранислав Миловановиќ кажа и кои навики треба да се воведат во периодот на опоравување после Ковид. На прво место е исхраната. Обично се препорачува за вирусни инфекции, храна без глутен, лактоза и рафинирани шеќери. Потоа, мора да има суплементација, компензација на она што ви недостасува во организмот, на пример, како витамин Д, обично се дава витамин Ц, потоа витамини од Б комплексот и сл. Секако, се со договор и совет на лекар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа