БЛИЗОК ПРИЈАТЕЛ НА МИКАЛ ШУМАХЕР ОТКРИ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА СОСТОЈБАТА НА ПОЗНАТИОТ СПОРТИСТ: Еве каков е неговиот живот сега – „Добро се грижат за него“

 

Поранешниот шеф на Ферари и ФИА, Жан Тод , ги даде најновите информации за здравствената состојба на неговиот поранешен колега и близок пријател, Михаел Шумахер .

 

Шумахер, кој освои седум титули, доживеа трагична несреќа на скијање во декември 2013 година , која го остави во медицински предизвикана кома.

 

Оттогаш не се појавил во јавноста, а се ближи десетгодишнината од споменатата несреќа. За Германецот се грижи тим медицински персонал и неговата сопруга Корина во нивниот дом на Женевското езеро, но малку е јавно објавено за неговата состојба.

Михаел Шумахер
ФОТО: PROFIMEDIA

Тод, кој беше тимски шеф на Ферари кога Шумахер освои пет последователни титули помеѓу 2000 и 2004 година, даде редок увид во тоа како Шумахер напредува.

 

– Мајкл е тука, па не ми недостига – изјави Тод за L’Equipe, а потоа додаде:

– Но, тој едноставно не е Михаел каков што беше. Тој е различен и за него прекрасно се грижат сопругата и децата.

– Неговиот живот сега е поинаков и ја имам привилегијата да споделувам моменти со него. Тоа е се што може да се каже. За жал, пред десет години го снашла трагична судбина. Тој повеќе не е Михаел кој го знаевме во Формула 1 – додаде Тод.

Михаел Шумахер
ФОТО: PROFIMEDIA

Шумахер е еден од најуспешните Ф1 возачи на сите времиња, освојувајќи титули во 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 и 2004 година. Тој исто така додаде 71 најбрз круг и 155 подиуми на своето име за време на неговата икона тркачка кариера.

 

Семејството на Шумахер останува многу заштитнички на неговата приватност и се разбира дека многу нивни блиски пријатели и роднини не се ни сигурни во неговото здравје. Меѓутоа, во документарниот филм на Нетфликс „Шумахер“, кој беше емитуван во 2021 година, неговата сопруга Корина даде ретки информации. Таа откри дека тој се уште е на рехабилитација за повредите и тврди дека сега е „поинаков, но тука“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа