БЕШЕ ВО УСТА НА КИТ И ПРЕЖИВЕА! Овој човек постојано е на работ на смртта: Пред тоа преживеал авионска несреќа!

Нуркач бил во устата на китот и преживеал!

Бил во устата на кит и преживеал, неверојатна приказна за нуркачИЗВОР: ТВИТЕР/СКРИНШОТ/МОРБИДНО

Неверојатна приказна му се случила на нуркач во Америка кога за малку ќе го проголтал кит! Мајкл Пакард од Масачусетс имал застрашувачка средба со немани кај Кејп Код пред две години. Неговата приказна сега е тема на нов документарен филм. Имено, на 11 јуни 2021 година, нуркач со јастог скокнал од чамецот во водата и веднаш почувствувал огромен удар, а потоа „се се стемнило“. Отпрвин мислел дека го нападнала ајкула.

 

„И тогаш почувствував и сфатив дека нема заби“, рече тој. “И тогаш сфатив, Боже мој, јас сум во устата на китот… и тој се обидува да ме проголта”. Додека бил во устата на китот, Пакард рекол дека мислел дека ќе умре. „Бев внатре. Бев во неговата уста и тој се обиде да ме изеде“.

 

 „И тогаш одеднаш се појави на површина и само што почна да ја тресе главата. Само што бев фрлен во воздух и слетав во водата“, изјави Пакард. „Бев слободен и само лебдев таму. Не можев да верувам… и сега сум тука да ви го кажам тоа.”

 

Оваа приказна сега е прикажана во новиот документарен филм наречен „На китот: најголемата приказна за риболов некогаш раскажана“. „Публицитетот беше подеднакво вртоглав за повлечениот рибар, чија приказна за преживување се прошири низ светот преку вестите“, изјавија продуцентите на веб-страницата на филмот.

 

Научниците кои ги проучуваат китовите веруваат дека единственото логично објаснување е дека китот случајно го проголтал Пакард. Сличен инцидент се случи во близина на брегот на Порт Елизабет, Јужна Африка, во 2019 година, кога еден поморски заштитник кој документираше масовна миграција беше фатен од кит. Експертите кои присуствуваа на настанот исто така рекоа дека станува збор за несреќен случај, истакнувајќи дека китовите се „нежни џинови“. Нуркањето е опасна работа, а Пакард, кој комерцијално нурка од својата 18-та година, се доближил до смртта повеќе пати од повеќето.

 

Пакард поминал години нуркајќи со ајкули во близина на брегот на централна Калифорнија. Тој претрпе потрес на мозокот, неколку пати ја повреди раката и имаше две блиски средби со големи бели ајкули на Кејп Код.

 

„Јасно е дека не беа заинтересирани да го јадат, бидејќи ќе го направеа ако можеа“, рече Меј, познаник на Мајк. Пакард, исто така, за малку ќе умреше во 2001 година кога беше во авионска несреќа во Костарика и се здоби со сериозни повреди. Во таа прилика три лица загинаа, а четворица преживеаја.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа