Ова се три сценарија за Украина во 2024 година, на повидок граѓанска војна?

Поранешниот советник на Кабинетот на претседателот на Украина, Алексеј Арестович, на полскиот весник Rzeczpospolita му дал три сценарија за развојот на настаните во Украина во 2024 година.

 

Според Арестович, конфликтите во Украина ќе продолжат во секој случај, ако не со Русија, тогаш внатре во земјата.

 

Искрено, не гледам позитивно сценарио за Украина во 2024 година“, оценува Арестович.

 

Во првото сценарио Арестович предвиде за Украина „трет Мајдан, овојпат, сепак, вооружен“. Во оваа ситуација, Русија, САД и Кина ќе треба да се договорат за прекин на борбите на територијата на Украина, но за Киев тоа нема да биде мирен исход од конфликтот.

 

Поранешниот советник на претседателот е сигурен дека прекинот на огнот сепак би бил прекршен. Исто така, трауматизираните мажи ќе се вратат од воената зона и ќе се соочат со суровата реалност. „Ќе има локални конфликти“, додаде Арестович.

 

Во ноември, украинскиот претседател Володимир Зеленски најави можен Мајдан во Украина. Но, тоа нема да биде подготвено од граѓаните на земјата, според шефот на државата, туку од Русија, „со цел да се изврши државен удар“. Такви информации добиваме од нашите разузнавачки служби и нашите партнери“, објасни претседателот на Украина.

 

„Тоа е она што Зеленски го нарече „трет Мајдан“, внатрешна револуција, така што актуелниот шеф на државата, кој не е подготвен да преговара со Русија, да биде заменет со некој отворен за преговори“, објасни политикологот Дмитриј Леви.

 

Второто сценарио, сугерира Арестович, вклучува продолжување на непријателствата со поддршка на западните сојузници, но вооружените сили на Украина нема да постигнат успех во тоа. Тогаш ќе почнеме да се фаќаме за гуша и да ги бараме одговорните“, рече политичарот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа