ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА НА АДВОКАТКАТА ЗОРА ДОБРИЧАНИН ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА (14): „Нема смисла целта да било да се изнудат пари од мајката, мислам…“

ШОКАНТНИ ТРЕЖЕЊА НА АДВОКАТКАТА ЗОРА ДОБРИЧАНИН ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА (14): „Нема смисла целта да и се продаде на мајката, мислам...“

На 27 ноември во Скопје исчезна девојчето Вања Ѓорчевска (14) . Во потрагата била вклучена цела Македонија како и регионот, а по осум дена било пронајдено нејзиното тело, како и телото на Панча Жежовски (74), фризер од Велес. Утврдено е дека и двајцата се убиени, а адвокатката Зора Добричанин зборуваше за овој страшен случај кој го потресе Балканот.

Како што беше кажано во емисијата, има информации дека детето не дошло на училиште и дека училиштето стапило во контакт со мајката, адвокатот искоментирал дека ова е една од добрите работи во целата ситуација, бидејќи училиштето се обидело се да спречи овој исход.

„Целиот регион е без зборови, а ние полека почнуваме да гугламе вакви работи бидејќи се почесто се случуваат. Сега слушнав дека училиштето ја известило мајката, што е добра вест. Дека училиштето е тоа што се грижи за ситуацијата кога детето не се појавува на училиште што значи дека се обиделе со се да го спречат.Но злото влезе во народот и нема повеќе мерки.Веќе не можеш да предвидиш што може некој и кој може да направи Нема да прејудицирам ништо и ќе ја почитувам пресумпцијата на невиност“, изјави Зора Добричанин за ТВ Прва.

„Згрозен сум од самата помисла дека има индиции дека таткото е вмешан во тоа и дека мотивот за тоа се парите, тоа е повеќе од ужасно и одвратно. Свесни сме дека и кај нас се случува после развод луѓето се спремни на се и сешто и дека децата најмногу страдаат.Поради имотот најчесто каде нерешените врски се главна причина.Ова надмина се, таа е 14 годишно дете.Тоа е мало цвеќе кое нема ни развиена.Искрено некој ќе каже дека Зора е во теории на заговор.Не знам дали истите сторители се осомничени за убиството.Може да е и организирана криминална група,но постои можност да е вмешана некаква трговија со органи.Особено затоа што на приказната дека тоа е поради некаков долг. Многу често луѓето кои исчезнуваат завршуваат како жртви на трговија со органи и никогаш повеќе не се појавуваат. За жал, органите од нашиот регион се скапи“, рече Добричанин и повторно напомена дека тоа ќе биде страшно ако се испостави дека таткото бил вмешан во криминал.

Вања Ѓорчевска
СЛИКА: СКРИНШОТ YOUTUBE/TELMATV

„Единствено што е важно сега е дека таа девојка ја нема и тој човек го нема, а мотивите се важни за органите на прогон, а за нас е важно што се случи нешто страшно што здравиот разум не може да го прифати. Цел свет си отиде. во катастрофална декаденција.Ако има трошка вистина во тоа што некој си го киднапира детето за пари,тоа е премногу опасна игра.Нема да верувам дека постои таков ум што би го пресекол, исплашил и убиел нивното дете за пари. На сторителите таму им се заканува доживотен затвор поради овој вид на кривично дело“, додаде Зора Добричанин.

„Сите информации можат да ги дадат само изведувачите, а тоа што ги фатило паника е информација која може да дојде само одвнатре. Ако навистина се случило, тоа значи дека имало слаба алка и дека не биле толку организирани. целта беше да се продаде на мајката, тогаш нема смисла.Сепак мислам дека е или платено убиство или трговија со органи.На обдукцијата ќе се утврди дали тоа е вистина или не, дали некој од органите е исчезнал или не. Разговаравме меѓу колегите, така што ни беше најсомнително, но ќе биде лесно да се види. Не би се сложил лесно со идејата дека таткото е вмешан без повеќе докази, можеби некој го гледал. Не можам да најдам логична причина да ја убијам таа девојка ако ја киднапирале за пари Колку и да одат лоши работи сите се свесни дека убиството носи сериозна казна.Како утврдиле дека таткото пријавил, дали некој го кажал , или прегледале некои телефони…“

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа