ПРИЛЕПЧАНИ НЕ СЕ ЧУВСТВУВАЛЕ КАКО БУГАРИ! БАРАЛЕ СВОИ УЧИЛИШТА УШТЕ ВО 1886 ГОДИНА

Населението во Прилеп со писмо упатено до Султанот Абдул Хамид бараат да имаат свои народни училишта на МАКЕДОНСКИ јазик затоа што не се чуствуваат како бугари.
Писмото е упатено во 1886 година кога Тито не бил роден 👇🏼👇🏼👇🏼
Можно е да е слика од текст
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа