Кога си во војна со Русија, следува: Германија ја затвора индустријата – „Мишелин“ затвора три фабрики, се сели во Кина

Германија престанува да биде индустриска земја, а инвеститорите се повеќе одат на исток

Францускиот производител на гуми „Michelin“ затвора дури три свои фабрики во Германија, а центарот за услуги на клиентите го преместува во Полска. Нов чекор кон целосна деиндустријализација на Германија, објасни компанијата, посочувајќи на „недостатокот на конкурентност на германските операции за европските и извозните пазари“.

Како што објаснува Ројтерс, до крајот на 2025 година ќе ги затвори фабриките во Карлсруе, Трир и Хамбург, што ќе влијае на 1.532 работни места.

Групацијата, која моментално вработува повеќе од 8.000 луѓе низ Германија, Австрија и Швајцарија, во меѓувреме го проширува своето производство во Кина. Така, пред неколку дена фабриката „Мишелин“ во Шангај одржа церемонија на која најави натамошно проширување – планираат да го зголемат капацитетот за производство на радијални гуми со високи перформанси и високи цени за патнички автомобили во тој објект, додека истовремено одржување на чисто, флексибилно и ефикасно производство.

Нивната идеја е да се зголеми годишниот капацитет за производство на гуми во фабриката од 8,5 милиони на 9,5 милиони.

Извршниот директор на Групацијата Мишелин, Флорент Менегаук, објави дека групата останува посветена да ги донесе своите најнови достигнувања во истражување и развој на кинескиот пазар.

Силната побарувачка за иновативни производи и услуги меѓу кинеските клиенти, велат Французите, ја зајакнува нивната посветеност на иновациите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа