ОМИЛЕНИОТ ЧОВЕК НА НОВАК ЏОКОВИЌ: АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е СРБИН

Омилениот писател на Ноле тврди дека Александар Македонски бил Србин и говорел на српски јазик

 

Новак Ѓоковиќ откри кој му е омилен писател и кои книги ги чита на патувањата.Тоа е Јован Деретиќ кој во една книга пишуваше дека Алексадар Македонски е Србин и зборувал српски јазик.

„Пред ширењето на Римската империја, универзален јазик беше српскиот. Еве еден пример: во Македонија дојдоа персиски пратеници. А Александар (Македонец), кој е млад човек во тој момент, разговара со нив без никаков преведувач или преведувач, директно, на кој јазик? Па, на српски“-тврдеше Деретиќ.

v

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа