ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ: ,ДОДЕКА МОЕТО РАМО КРЕПИ ПУШКА, МАКЕДОНИЈА Е НЕДОСТАПНА ЗА БУГАРСКИ ОФИЦЕР”

Г. Делчев :- ,,ДОДЕКА МОЕТО РАМО КРЕПИ ПУШКА, МАКЕДОНИЈА Е НЕДОСТАПНА ЗА БУГАРСКИ ОФИЦЕР”. Ова не е измислица на некој од Тито измислен Македонец, туку изјава на Г. Делчев, објавена бо бугарскиот весник ,,РЕФОРМИ”, под наслов МАКЕДОНСКО ДЕЛО, Софија, 25.07.1905 год. Ова не е било кое гласило, туку на бугарските врховисти, кое со презир пишува за Дел…

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа