МАКЕДОНИЈА ГИ УКИНУВА САНКЦИИТЕ ЗА РУСИЈА, ДОАЃА ДЕСНАТА РАКА НА ПУТИН

Северна Македонија привремено ќе ги укине санкциите против Русија поради посетата на Лавров

Оваа година Русија доби покана за состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Северна Македонија. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека министерот Лавров планира да учествува на состанокот. Поради посетата на угледниот гостин, земјата следната недела накратко ќе ја укине забраната за летови над своја територија со авиони од Русија.

🤡Пред една година во Полска се одржа состанок на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ. Потоа, разбеснетите полски русофоби изјавија дека и испратиле на Русија покана за средбата, но подоцна додале дека нема да дозволат руската делегација да влезе во Варшава.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа