СКАНДАЛ КАКОВ НЕ СЕ ПАМЕТИ ДО СЕГА – ИЗБРИШЕНИ НОВАК И СРБИЈА: Дејвис купот ги оддалечи сите поради песната!

profimedia-0823631824.jpg

Србија беше претставена со песната „Весели се српски возел“, која е една од омилените на Новак Ѓоковиќ.

profimedia-0823631824.jpg

Српската тениска репрезентација ја совлада Велика Британија (2:0) во четвртфиналето на Дејвис купот , а селекторот Виктор Троицки ја одведе селекцијата на теренот со песната „Весели се српски јаваше“ . Новак Ѓоковиќ и другите најдобри српски тенисери ја избраа таа песна како „позадина“ за претставување на натпреварите во Малага, но се чини дека овогодинешното издание на турнирот ќе го одбележи голем скандал . Дејвис купот ги отстрани од социјалните мрежи сите видеа на кои се гледа како на Србија и е претставена позната патриотска песна!

 

Засега нема објаснување зошто е направено тоа, но очигледно е дека на официјалната страница на Дејвис купот во наредните денови нема да има снимки од српската тениска репрезентација која реши да ги одбележи своите натпревари против најдобрите тимови во светот со песната на Даница Црногорчевиќ . Србија во сабота попладне ќе игра со Италија, а ќе видиме дали на теренот ќе биде изведена поинаква песна или ќе има само „бојкот“ на српската репрезентација на социјалните мрежи!

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа