МИСТЕРИОЗНО БЕЛОДРОБНО ВОСПАЛЕНИЕ ШТО ГИ ФАЌА ДЕЦАТА Е ХАРА ВО КИНА! БОЛНИЦИТЕ ПРЕТЛОЖЕНИ: Глобална загриженост – Дали е поврзано со Ковид?

Во Кина зголемен е бројот на деца со респираторни инфекции

Во Кина зголемен е бројот на деца со респираторни инфекции.

 

Во Кина зголемен е бројот на деца со респираторни инфекции

Се зголемува бројот на деца со респираторни проблеми во болниците во Пекинг и северна Кина .  Официјален претставник на детската болница во Пекинг рече дека бројот на пациенти го надминува капацитетот на болницата.

 

Здравствените власти во Пекинг и другите поголеми градови во северна Кина рекоа дека типичните сезонски болести, вклучително и грипот и респираторниот вирус (РСВ), како и микоплазма пневмонијата, бактериска инфекција која обично предизвикува блага инфекција и ги погодува децата, се главните виновници.

Ситуацијата во Кина предизвика глобална загриженост откако Светската здравствена организација (СЗО) побара од Кина да обезбеди повеќе информации за порастот на овие болести, како и за недијагностицираната пневмонија кај децата. 

 

Сепак, по разговорите со кинеските здравствени и болнички службеници, СЗО рече дека податоците укажуваат на зголемување на амбулантските консултации и болничките приеми за деца поради микоплазма пневмонија во мај и вообичаените сезонски болести РСВ, аденовирус и грип од октомври. Како што објавија медиумите, кинеските власти соопштија дека „не е откриен необичен или нов патоген, ниту пак клиничката слика била невообичаена“.

 

Во последниве недели, родителите се жалеа на пренатрупаност во болниците, бидејќи болните деца треба да чекаат со часови на ред.  Напливот на посети на болници се совпаѓа со првата зима во Кина по олеснувањето на мерките за коронавирус. Контролите беа нагло олеснети минатиот декември, откако избувнаа ретки протести против мерките за пандемијата.

 

Професорката по респираторна медицина во Сиднеј, Кристин Џенкинс рече дека порастот на вирусните респираторни инфекции кај децата во овој период од годината не е неочекуван. „Меѓутоа, во контекст на пандемија поради релативно нов вирус како што е новиот коронавирус и потенцијалот за нови вируси или мутации да предизвикаат болести на респираторниот тракт, брзото известување и следењето се од суштинско значење“, рече таа, според Си-Ен-Ен. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа