Постар пар од американската сојузна држава Флорида е уапсен поради секс пред повеќе сведоци, пишува Тампа Беј Тајмс.

 

Вечерта на 10 ноември, полицијата во градот Данедин примила неколку повици од членови на јавноста кои виделе маж и жена како имаат секс на еден од трите моста што го поврзуваат градот со државниот парк на островот Меден месец.  

 

Службениците на редот кои пристигнале на местото на настанот го затекнале 60-годишниот Роберт Кларк како има секс со својата 55-годишна љубовница. Неколку деца станаа несвесни сведоци на она што се случува.

„Откако обвинетиот беше приведен и испрашан за инцидентот, тој не покажа никакво каење. Не му било срам што малолетници биле сведоци на неговите постапки. Рече децата да останат дома и да не се дружат на мостот“, стои во протоколот составен по апсењето.

Подоцна беше откриено дека Кларк е регистриран сексуален престапник. Во 2009 година, тој беше уапсен поради поседување детска порнографија.

За време на сослушувањето, неговата девојка изјавила дека „секогаш сонувала да има секс на мост“.

Двајцата уапсени се обвинети за јавно прикажување на нивните гениталии.

На 13 ноември, Кларк ја објави својата обврзница од 50.000 долари и сега е слободен. Мажот носи електронска нараквица и не смее да се приближува до малолетници.