НАТО размислува за потрајно зголемување на бројот на војници во Западен Балкан за да ги држи тензиите под контрола, изјави во Приштина генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесе Ројтерс.

 

НАТО испрати стотици дополнителни војници на Косово од Велика Британија и Романија, по битката меѓу косовската полиција и вооружените Срби, кои се кријат во манастирот, кој на 24 септември го претвори мирното село во северно Косово во воена зона.

 

„Сега проценуваме дали треба да имаме поголемо трајно зголемување за да се осигураме дека ова нема да излезе од контрола и да не создаде нов крвав конфликт на Косово или во поширокиот регион“, изјави Столтенберг за новинарите за време на неговата посета на Косово.

 

Престрелката во септември предизвика обновена меѓународна загриженост за стабилноста на Косово, кое има етничко албанско мнозинство и прогласи независност од Србија во 2008 година по герилскиот бунт и интервенцијата на НАТО во 1999 година.

 

Околу 50.000 Срби кои живеат во северно Косово не ги признаваат институциите на Приштина и го сметаат Белград за свој главен град. Тие често се судираа со косовската полиција и меѓународните мировни сили, но насилството во септември беше најсериозно во последните години, забележува агенцијата.