ОРБАН ГО СТРЕСЕ БРИСЕЛ! ЈА ВОДИТЕ ЕВРОПА ВО СМРТ, СЕКОЈ ДЕН СТАВАТЕ НОВА ШАЈКА НА КОВЧЕГОТ НА ЕВРОПА

Владејачката унгарска партија Фидес на својот 30-ти конгрес денеска го реизбра за претседател премиерот Виктор Орбан, кој вети дека ќе се бори за неговиот модел на Европа и порача дека е подобро да се промени Европската унија отколку да се напушти. Унгарија разви модел на Европа заснован на нулта стапка на миграција, економија заснована на работа и целосно вработување, силно семејство, ниски даноци и „чувствителна зелена транзиција“, рече тој.

 

Мора да се спротивставиме на моделот на Европа за кој се залага Брисел“, рече Орбан оценувајќи дека таквиот модел е неодржлив и нема иднина. „Брисел ја уништува Европа и ја води во смрт, ставајќи нов клинец во нејзиниот ковчег секој ден“, рече тој. „Нашата работа е да го спречиме тоа“, и затоа „мораме да бидеме обединети“, рече тој.

 

Унгарија мора да ја промени Европската унија, а не да ја напушти, „а тоа е можно само преку радикална промена во Брисел“, рече тој. Моделот на Европа за кој се залага Брисел води кон хаос. „Јавниот ред исчезнува, а последиците од миграцијата таму излегуваат од контрола“, рече тој.

 

Јавниот долг расте, а инвеститорите ги пласираат своите пари во Америка и Азија, рече унгарскиот премиер и ги обвини бирократите во Брисел. Во 1990 година Европа сочинуваше 23 отсто од светската економија, а сега тој удел падна на 15 отсто.

 

„Не сакаме да бидеме робови на (Џорџ) Сорос (американски инвеститор со еврејско-унгарско потекло), не сакаме да живееме меѓу војни на банди, мигрантски гета и не сакаме Европа и Унгарија да станат музеи кои се убави за посета, но немаат иднина, само минато“, рече премиерот, кој со години се претставува како бранител на христијанската, традиционална Европа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа