СТРАШНИ БРОЈКИ! КАДЕ НИ ЗАМИНАА МЛАДИТЕ? ПОЛИВИНА ОД МЛАДЕЖОТ ЈА НАПУШИЛ МАКЕДОНИЈА ЗА 20 ГОДИНИ

Бела се чума зададе там долу в Македонија: половина од младите ја напуштиле Македонија од 2002 до 2021, а особено страшно е во Источна Македон

 

Да ги погледнеме бројките и да се чукнеме во главите! Секој еден политичар што имал право на глас во собранието или извршувал некаква функција е крив за ова!

 

Во прилог на погорното тврдење, ќе ви ја цитираме „железната дама“ Голда Маиер:

„Ако сакаш да изградиш држава во која ќе се вратат нејзините синови и ќерки, ако сакаш да ја изградиш државата од која ќе заминат само за време на празниците, ако сакаш да изградиш држава која нема чувство на страв од она што иднината носи, потребно е да се преземат само три чекори:

1. Да се изедначи корупцијата со предавство, а корумпираните со предавници, до седмо колено.

 

2. Да имаш три најплатени професии во државата: војска, образование и лекари.

3. И најважно – работа, работа и работа, затоа што никој нема да ве храни освен самите вие, а вашата држава ви е потребна само на вас и на никој друг. Кога ќе ти стане животен стил, тогаш си ја постигнал целта… “

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа