ДУРИ И РОМИТЕ ВО БУГАРИЈА ИМААТ ПОГОЛЕМ РБЕТ ОД МНОГУ МАКЕДОНЦИ КАЈ НАС, БУГАРСКИТЕ РОМИ ОДБИВААТ ДА ГИ НАРЕКУВААТ БУГАРИ

Ромите од Босилеград не сакаат да бидат Бугари – DW – 21.05.2022

 

Во општина Босилеград најбројно е бугарското национално малцинство. Во таа статистика спаѓаат и Роми кои живеат таму, но не сакаат веќе да бидат Бугари. Населбата Лалош ја посети репортерка на ДВ.

Низ планините и езерата на пат кон Босилеград на крајниот југ на Србија, на границата со Бугарија. Мало место, тесни улички, неколку кафулиња, неколку продавници и општински згради. Околу ридовите расфрлани села. На два километри оддалеченост е населбата Лалош. Според мештаните, тоа е најголемото гето на југот на Србија. Тука живеат Роми.

 

Единствената асфалтирана улица во населбата ја најдовме исчистена, бидејќи како што велат, од општината биле известени дека доаѓаат новинари. Во околината е поинаку – расфрлано ѓубре и чад, како и испреплетени кабли со кои некои од мештаните сами си „спровеле“ струја. Децата си играат наоколу.

 

Некои од 300-те жители на Лалош живеат во лимени контејнери, а некои во куќи, но без вода, бањи и канализација, многумина и без струја. Во секоја куќа сликата е иста – куп работи и дотраен мебел под дупките на таванот, понекогаш и на подот.

 

„Никој од нас нема приход, сите семејства се главно шестчлени, а гледате како живееме без вода“, вели Сунчица Алексов додека се обидува да ја затвори чешмата во дворот. „Никогаш ништо не добивме, куќите ни се стари, повеќето од нас цел живот сме гладни. Ромите обично умираат болни веднаш по четириесеттата година“.

 

Таа вели дека се надевале на помош од општина Босилеград, кога нејзини претставници ја посетиле населбата за да наведат на кого какви материјали му требаат од реновирањето на куќата. Сепак, тие тврдат дека овој материјал никогаш не стигнал до нив.

Serbien | Lalos | Roma-Siedlung nahe Bosilegrad
Главната улица е расчистена… за новинаритеФотографија: Jelena Djukic Pejic/DW

„Донесени се и блокови, цемент и плочки, сѐ е донесено. Но, Захариев до денес не дал материјал на ниту еден Ром. А, каде е, не знам. А, знаеме дека има“, вели Сунчица. Таа за најголем дел од проблемите што ги имаат жителите на Лалош го обвинува претседателот на општината Владимир Захариев. Тврди дека многупати ги измамил, а најмногу ја боли што побарал да ја префрли средната ќерка во училиште во село оддалечено 17 километри за да не се затвори училиштето. Нејзината ќерка, објаснува таа, била единствената ученичка таму со години и секојдневно патува по селски и планински патишта до училиштето и назад.

 

Тензии 

На ова место има одредени тензии меѓу дел од мештаните и претседателот на општина Босилеград, Владимир Захариев.

 

Нашите соговорници во Лалош велат дека градоначалникот го користи тоа што се необразовани и неписмени за да ги измами за тоа што му треба. Една од таквите измами, како што вели Сунчица за ДВ, е дека на последниот попис сите во соседството биле попишани како Бугари, а не како Роми. Таа вели дека се пријавиле за пакетите на Црвениот крст со храна и хемикалии за домаќинство, а подоцна дознале дека всушност биле попишани како Бугари.

Serbien | Lalos | Roma-Siedlung nahe Bosilegrad
ИЗВОР И ТЕКСТОТ ВО ЦЕЛОСТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа