АКО ИЛИНДЕНЦИТЕ БИЛЕ БУГАРИ ТОГАШ ЗОШТО НЕ СЕ ИДЕНТИФИКУВАЛЕ СО АСПАРУХ И ЦАР БОРИС

Прашањето ми е зашто ИЛИНДЕНЦИТЕ не се идентификувале со цар Богорис,цар Симеон или хан Аспарух
Петръ Загоровь
————-TAMУ———–
— поема посветена на жртвите од Илинденското востание, достојните потомци на Великиот Александар.
извор:
Петар Загоров, весник Автономна Македонија”, , 10,9.1903, Cтp. 4.
Можно е да е слика од текст
Сите реакции:

Violeta Makedonska Tirovska, Toni Pendovski и 59 други

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа