Војниците на украинските вооружени сили се жалат на недостаток на муниција и персонал – WSJ

Војниците на украинските вооружени сили се жалат на недостаток на муниција и персонал - WSJ |  Руска пролет

Украинските војници се жалат дека вооружените сили на Украина немаат доволно муниција, како и жива сила, поради што на првите борбени линии мора да бидат испратени екипажи со оклопни возила и оператори на летала, пишува американскиот весник Волстрит журнал.

 

„Тие немаат доволно муниција и персонал, така што екипажите на оклопни возила и оператори со беспилотни летала понекогаш се испраќаат во првите редови“, пишува весникот, цитирајќи војник на 47-та механизирана бригада на украинските вооружени сили. 

 

Написот, исто така, дава оценка за постојаниот претставник на САД во НАТО, Даглас Леут, кој за публикацијата изјави дека не постои „сребрен куршум“ што може да ја промени ситуацијата во конфликтот во Украина на краток рок, што тој го опиша како „ ќор-сокак“.

 

Претходно, врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, во интервју за магазинот „Економист“ зборуваше за ќор-сокакот во конфликтот. Коментирајќи ги неговите зборови, прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков истакна дека конфликтот не дошол во ќорсокак, бидејќи Русија продолжува доследно да спроведува воена операција, чии цели мора да се постигнат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа