Белата куќа ги отфрла повиците претседателот Бајден да се откаже од трката за втор мандат, откако серијата мрачни анкети покажаа дека тој ќе биде поразен од Доналд Трамп следната година.

Додека рејтингот на Бајден продолжува да се намалува една година пред денот на изборите, се поголем број демократски гласови го повикуваат претседателот да се откаже од неговата кандидатура за реизбор.

И покрај силните резултати на демократите на државните избори оваа недела, многумина во партијата стравуваат дека претседателот може само да сонува за победа додека Трамп ја зголемува предноста во анкетите.

Тим Рајан, поранешен демократски конгресмен, оваа недела рече дека е „вистинската работа“ Бајден да се откаже.

„Го сакам Џо Бајден. Тој направи голема услуга на оваа земја. Тој ја спаси оваа земја победувајќи го Доналд Трамп. Но, сега е време само да го направиме следниот чекор“, изјави Рајан за Си-Ен-Ен.

Со мрачниот фатализам што ја зафати партијата, тој не е единствениот глас што ги крши редовите, повикувајќи Бајден, кој ќе наполни 81 година овој месец, да се повлече за помлад кандидат.

Коментарите на Рајан следеа по сличните забелешки на Дејвид Акселрод, советник на претседателот Обама во Белата куќа. Откако последните анкети покажаа дека Бајден загуби од Трамп во пет од шестте држави на бојното поле, кои се очекува да ја одлучат трката за Белата куќа, Акселрод го повика претседателот да размисли.

„Ако продолжи да се кандидира, тој ќе биде кандидат на демократите“, напиша Акселрод на Твитер. „Она што тој треба да одлучи е дали тоа е разумно. Дали е тоа во НЕГОВ интерес или во интерес на земјата?

Сепак, Бајден јасно стави до знаење дека има намера да се кандидира и не се соочува со сериозен предизвик за номинацијата. Дин Филипс, малку познат конгресмен од Минесота, минатиот месец постави примарен предизвик, предупредувајќи дека „изгледа како што одиме сега, демократите ќе изгубат и Трамп повторно ќе биде наш претседател“.

Анкетата на Си-Ен-Ен објавена во вторникот вечерта кога гласањето беше затворено на државните избори покажа дека Трамп ја зголеми својата предност пред Бајден во хипотетичката трка во 2024 година. Поранешниот претседател и републикански фаворит води со 49 отсто наспроти 45 отсто на Бајден, зголемувајќи го јазот од практично ќор-сокак (47 % до 46%) во истото истражување кон крајот на август.

Рејтингот на Бајден од 39 отсто во анкетата на Си-Ен-Ен е најнизок од кој било претседател за една година по изборите од Џими Картер во 1979 година и полошо од оној на Трамп во 2019 година.

 

И двајцата паднаа за да победат следната година. Највознемирувачки за демократите беше доказот дека коалицијата на гласачи што го однесоа Бајден до победа во 2020 година се распаѓа, при што црните и латино гласачите го напуштаат.

На разочарување на партиските стратези, Бајден сè уште нема признание од гласачите за достигнувањата што тие ги гледаат како негова најголема вредност. И покрај неговите напори да ги собере американските сојузници за поддршка на Украина и неговата цврста поддршка за Израел во изминатиот месец, само 36 отсто од гласачите мислат дека Бајден бил ефективен светски лидер, наспроти 48 отсто за Трамп.

Надминувањето на секоја анкета со месеци е постојан сомнеж за возраста на Бајден. Анкетата на Си-Ен-Ен покажа дека само четвртина од Американците веруваат дека Бајден има издржливост и острина ефективно да служи како претседател, во споредба со 53 отсто за Трамп, кој е само три години помлад.

Белата куќа се спротивстави на растечката паника, посочувајќи ги резултатите од вторникот како доказ дека агендата на Бајден сè уште одекнува кај гласачите. Демократите и активистите за правата на абортусот извојуваа серија значајни победи во републиканските упоришта.

Но, Белата куќа и понатаму е нервозна поради предизвиците на третата страна кои би можеле да му одземат гласови на Бајден во критичните држави следната година. Демократскиот сенатор Џо Манчин, конзервативен лудак кој се буни против Бајден откако ја презеде функцијата и отворено зборуваше за напуштање на партијата, вчера објави дека нема да бара реизбор во Западна Вирџинија следната година.

Одлуката на Манчин само гарантира дека републиканците ќе го префрлат местото во Сенатот во длабока црвена држава и може да влијае на кампањата за реизбор на Бајден. Манчин флертуваше со кандидатурата за претседател како кандидат од третата партија No Labels.

Во изјавата, 76-годишниот Манчин рече дека ќе отпатува во Соединетите држави во наредните недели „да види дали има интерес за создавање движење за мобилизирање на животната средина и обединување на Американците“.