ДАЛИ ВАГИНАТА СЕ ПРОШИРУВА ПОРАДИ МНОГУ СЕ*СА: Решена дилемата, докторката даде одговор на прашањето кое сите ги интересира!

Дали вагината се шири поради многу секс

 

Гинеколог објаснува дали многу секс може да доведе до проширување и опуштање на вагината.

 

Дали вагината се шири поради многу секс

Сигурно барем еднаш некаде сте слушнале или прочитале дека женскиот полов орган може да се „прошири“ и да се опушти, „олабави“ од многу секс. Сепак, гинеколог вели дека тоа воопшто не е точно, па можете без грижа да уживате додека ги туткате чаршафите!

„Освен ако не правите некоја необична активност во кревет, тоа апсолутно не е точно“, вели гинекологот Алиса Двек.

Лекарот објаснува дека има многу нерви и проток на крв во вагината , што ја прави неверојатно еластична. Сето ова значи дека женскиот генитален орган може привремено да се зголеми, но не и трајно.

Кога жената е возбудена, вагината природно се навлажнува и се шири, но по сексуалниот однос се враќа во првобитната состојба.

Сепак, таа додава дека по првите неколку сексуални односи вагиналниот отвор ќе биде малку поголем, но и тогаш всушност не се зголемил, туку така изгледа бидејќи претходно бил покриен со хименот.

Лекарот посочува дека има само едно нешто што може малку да го прошири отворот на вагината , а тоа очекувано е вагинално породување. Можно е после тоа половиот орган целосно да не се врати во првобитната состојба, но секако да биде доста блиску до него, освен ако при породувањето не дојде до епизиотомија, т.е. сечење ткиво, за да се спречи пукање на перинеумот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа