Што крие Путин?! Нешто големо доаѓа! Украинците се смрзнаа од страв кога дознаа каква судбина ги чека!

Што крие Путин?!  Нешто големо доаѓа!  Украинците се смрзнаа од страв кога дознаа каква судбина ги чека!

Споделете ја веста

Залихите на високопрецизни ракети од различни типови во Русија изнесува најмалку 800 единици, изјави портпаролот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина Јуриј Игнат во програмата на интернет каналот „News Live“.

Според Игнат, руските вооружени сили сега помалку напаѓаат украински цели, акумулирајќи ресурси.

– Пред два месеци се зборуваше за 600 различни ракети. „Ками“, два типа Искандер – М и К, Х-101, Кс-555, „Калибар“ – всушност шест проектили со долг дострел, висока прецизност кои можат да нè загрозат со различни цели и да стигнат до која било точка – тој вели .

Тој потсети дека Русија поседува и ракети С-300 модифицирани да гаѓаат цели на земјата.

 

– Русија има и други ракети – имаат Оникс, Кх-59, Кх-35, имаат Кх-22, Кх-32, а имаат и ракети С-300 кои можат да погодат цели на земја. Не смееме да заборавиме дека овие ракети директно ги погодија областите на фронтот – рече Игнат.

 

Игнат истакна дека два месеци немало сериозни масовни удари, но за тоа време Русите извршиле помали напади со висока прецизност.

 

– Имаше удари од 2-5 ракети Искандер-К, ракети Калибр, Меџим, ракети Кх-101 кои одамна ги немаме видено. Ако се земе предвид фактот дека пред два месеци имаа околу 600 проектили, сега значително е намален интензитетот на ракетниот оган – вели тој.

Тој смета дека во тој период руските сили акумулирале голем број ракети.

– Како што ни рекоа во Главната управа за разузнавање, сега месечно произведуваат по 100 проектили. Во моментов во магацинот имаат приближно 800 од нив –  изјави Игнат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа