Лавров урнебесно реагираше на изјавата на Бајден за Украина! „Како што вели народот…

Удри!  Лавров урнебесно реагираше на изјавата на Бајден за Украина!  „Како што вели народот...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров со зборовите „блажен е оној кој верува“ ја коментираше изјавата на координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, дека американскиот претседател Џозеф Бајден смета дека Украина ќе ги „поврати териториите“.

– Нашиот народ вели: „Блажен е оној кој верува“ –  рече министерот во интервјуто во програмата „Москва. Кремљ. Путин “, чиј дел објави новинарот Павел Зарубин на својот канал Телеграм.

 

Зборувајќи за изјавата на украинскиот лидер Володимир Зеленски за новата контраофанзива, рускиот министер истакна дека „тешко е да се коментира Зеленски“.

– Тој меѓу другото изјави дека доколку престанат да му помагаат, ќе продолжи да се бори сам. Според мене, се е очигледно –  додаде Лавров.

Претходно, координаторот за стратешки комуникации на Белата куќа Џон Кирби изјави дека американскиот претседател Џозеф Бајден сè уште верува во можноста Украина да ги врати изгубените

 

територија и покрај неуспешната контраофанзива.
Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно изјави дека вооружените сили на Украина ќе продолжат со контраофанзивните обиди во 2023 и 2024 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа