Безусловна капитулација?! Путин има три барања!

Украина безусловно ќе капитулира под условите на Русија, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер во интервју за каналот Јутјуб Ask The Inspector.

– Тоа ќе биде безусловно предавање. Условите ќе бидат многу поволни, бидејќи не верувам дека Русија сака апсолутна одмазда, но и тоа ќе биде сурово. Демилитаризација, откажување од членство во НАТО и денацификација –  вели експертот.

 

Според него, украинското раководство ја пропуштило шансата за какви било преговори со Москва и сега го чека само една судбина.

Тој, исто така, истакна дека западните земји нема да можат некако да му помогнат на Киев во овој случај, бидејќи нивното мислење нема да биде земено предвид на ниту еден начин.

– За Украина веќе е доцна. Русија е на стратешкиот пат кон победата –  заклучи Ритер.

 

Русија постојано изразуваше подготвеност за преговори, но властите во Киев им воведоа забрана на законодавно ниво. Кремљ, исто така, истакна дека сега нема предуслови ситуацијата да се претвори во мирна насока, додека постигнувањето на целите на специјалната операција останува апсолутен приоритет на Москва. Според Владимир Путин, Русија никогаш не го отфрлила дијалогот, но другата страна мора директно да ја каже својата подготвеност за тоа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа