АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОР РАЗГРМЕ ПО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА: ЖИВЕЕТЕ ВО 19 ВЕК И ПРОДОЛЖУВАТЕ ДА ГИ ОМАЛОВАЖУВАТЕ МАКЕДОНЦИТЕ македонците и македонскиот јазик се реалност во Грција, каде и натаму се соочуваат со дискртиманација

Грција и Бугарија се уште живеат во 19 век. И покрај договорите продолжуваат да го омаловажуваат македонскиот народ.

 

Професорот Виктор Фридман од универзитетот во Чикако по кој знае кој пат јавно предупупреди дека македонците и македонскиот јазик се реалност во Грција, каде и натаму се соочуваат со дискртиманација.

 

Професорот беше еден од говорниците на првиот форум зa човекови права во Солун, на кој што се зборуваше за обрвските кои Грција треба да ги исполни согласно потпишаниот договор од Севр во 1923 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа