Итно! Светот на работ на тотална војна! Америка ги нападна иранските сили, Бајден лично ја издаде наредбата!

Итно!  Светот на работ на тотална војна!  Америка ги нападна иранските сили, Бајден лично ја издаде наредбата!

Споделете ја веста

Соединетите Држави, по наредба на претседателот Џо Бајден, извршија напади врз две локации во Сирија што ги користат Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) и проиранските групи, изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин.

„По наредба на претседателот Бајден, американските сили изведоа напад за самоодбрана против две локации во западна Сирија што ги користат ИРГЦ и нејзините придружни групи “, се вели во соопштението на Остин.

Како што јави Ројтерс, повикувајќи се на извор во Пентагон, нападите ги извршиле ловци Ф-16, а нивна цел биле магацини за оружје и муниција. Ударите, според Остин, не се поврзани со палестинско-израелскиот конфликт и не значат промена на политиката на Вашингтон.

 

Тој ги нарече одговор на нападите врз Американците во Ирак и Сирија кои почнаа на 17 октомври, во кои загина еден припадник на Пентагон, а 21 беа полесно ранети.

Остин рече дека наредбата на Бајден покажува дека САД нема да толерираат такви напади и дека ќе се бранат себеси и своите интереси. Тој, исто така, побара Иран да ги „запре“ овие наводни напади поддржани од Иран.

Шефот на Пентагон додаде дека САД нема да дозволат Иран да ја скрие својата вмешаност во нападите и нема да се двоуми да преземе дополнителни одбранбени мерки.

 

Претходно, портпаролот на Пентагон, Патрик Рајдер, изјави дека американската војска претрпела 16 напади во Ирак и Сирија од 17 до 26 октомври. Претходно, Џо Бајден му се обрати на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи со предупредување дека САД ќе одговорат во случај на напад врз американски војници стационирани на Блискиот Исток и ги повика да бидат подготвени за тоа. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа