Што правиш Путин?! Ова никогаш не се случило во историјата! Планетата гледа и не може да поверува што се случува во Русија!

Што правиш Путин?!  Ова никогаш не се случило во историјата!  Планетата гледа и не може да поверува што се случува во Русија!

Споделете ја веста

Во вториот квартал, нивото на рускиот надворешен долг првпат во историјата падна под 15 отсто од БДП, а долгот по глава на жител е 2.300 долари, што е најниско од 2006 година.

На крајот на вториот квартал, надворешниот долг на Русија изнесува 343,4 милијарди долари или 14,96 отсто од БДП на Руската Федерација, како што произлегува од пресметките на агенцијата РИА Новости, врз основа на податоците на Централната банка на Русија. .

Како што пренесува „Комерсант“, веќе е познато дека надворешниот долг на Русија во третиот квартал е намален за уште четири отсто на 329,5 милијарди долари, а од почетокот на годината долгот е намален за 14,1 отсто.

Руската централна банка претходно соопшти дека намалениот надворешен долг е предизвикан од слабеењето на руската рубља во однос на американскиот долар, како и намалувањето на обемот на руските државни хартии од вредност кои ги поседуваат нерезиденти на Русија.

Надворешниот долг на Русија се намалува веќе неколку години по ред. Во 2020 година тој изнесуваше 31 отсто од БДП, во 2021 година – 26,2 отсто од БДП, а во 2022 година – 16,6 отсто од БДП.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа