Чешка да врати територии на Герминаија? Нова територијална поделба на Европа?! Предлогот на Медведев го потресе Стариот континент! Доколку се согласат на ова…

 

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, зборуваше за изјавата на министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јан Липавски, за „враќањето на Крим во Украина“, а за возврат им предложи на Чесите да го вратат Судетска во Германија.

Медведев не одговори на зборовите на шефот на чешката дипломатија, кој на самитот „Кримска платформа“ во Прага рече дека политиката на ЕУ и на сите „демократски земји“ треба да биде насочена кон враќање на територијалниот интегритет на Украина во рамките на нејзината 1991 година . граници.

– Помошта од ЕУ треба да биде насочена кон Украина да го врати Крим, што треба да биде главниот резултат. Така мисли таканаречениот министер за надворешни работи на Чешка, а тоа мислење го искажа на демонската Бандерова средба што се одржува во неговата земја. Вие сте навистина храбри луѓе, но празноглави. Значи, сакате правда во нацистички стил? Потоа донесете одлука таму во Чешка да им се врати Судетскиот крај на Германците и да го врати Судетскиот крај –  напиша Медведев на социјалната мрежа „Х“ (поранешен Твитер).

 

Претходно учесниците на вториот меѓународен парламентарен форум „Кримска платформа“ што се одржа во Прага ја изразија својата поддршка за Украина и истовремено повикаа на продолжување на помошта за таа земја. Тогаш Липевски изјави дека Крим „нема да биде признат како дел од Русија“ на меѓународно ниво.

 

Народниот референдум на Крим и Севастопол се одржа на 16 март 2014 година, по државниот удар во Киев. За обединување со Русија гласале 96,77 отсто од гласачите на Република Крим и 95,6 отсто од гласачите на Севастопол. Украина сè уште го смета Крим за своја привремено окупирана територија.

Според рускиот претседател Владимир Путин, прашањето за Крим е затворено.
Судетска е пограничен регион на Чешка. До 1945 година, Судетската област била густо населена област во која живееле судетски Германци. Во 1938 година, нацистичка Германија го анектираше регионот. По војната, етничките Германци беа депортирани од Чехословачка, вклучително и Судетска земја.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа