Почеток на крајот! Големиот маневар на Русија среде војната во Израел ја фрли Украина на колена! Никој не очекуваше Путин да го направи ова, сега секој отпор е безначаен!

https://informer.rs/data/images/2023-10-18/781906_putin-i-zelen-komb_m.webp?timestamp=1698184800

Споделете ја веста

Додека светот е фокусиран на војната меѓу Израел и Хамас, Русија започна жестока офанзива во источна Украина, истовремено обидувајќи се да го опколи градот Авдеевка во близина на Доњецк и напаѓајќи ја областа околу претходно окупираните градови Купјанск и Лиман.

Зајакнатите позиции на Москва и повторените напади на овие стратешки точки на источниот фронт ја принудуваат Украина да брани делови од територијата што беа окупирани со месеци по рускиот напад во февруари 2022 година, а потоа ослободени пред околу една година, пишува „Вашингтон пост“.

Најжестоките борби се водат во близина на  Купјанск , град кој се наоѓа на реката Оскил, на само 40 километри од границата со Русија . Украинските команданти и официјални лица стационирани долж источниот фронт рекоа дека Русија значително ги зајакнала своите сили во последните неколку недели со создавање на нови, свежи бригади – вклучително елитните сили и единиците Z-Storm составени од затвореници.

„Ситуацијата значително се влоши“

Командантот на копнените сили на Украина, генералот Олександар Сирски, изјави дека ситуацијата „значително се влошила“ и дека Русија има за цел да го опколи Купјанск и да стигне до реката што минува низ градот. Во саботата низ центарот на Купјанска постојано одекнуваше артилериски оган.

Градот и неговата околина беа речиси континуирано бомбардирани откако украинските трупи го вратија Купјанск во молскавична контраофанзива во септември 2022 година. Оттогаш, имаше само маргинални промени во територијалната контрола.

Во август Украина нареди голема евакуација. Освен блиското бомбардирање, градот сега е морничаво тивок, неговата главна улица и административните згради се во урнатини.

Фото: Ројтерс

 

Жења, 28-годишен војник кој се бори во Синкивка, село североисточно од Купјанск, ги опиша борбите во последните денови како „луди“ и рече дека Русите ги напаѓаат украинските позиции со огромни количини муниција.

– Овде дефинитивно донесоа повеќе тенкови, нивната артилерија пука речиси континуирано. Тие се борат исто како и за време на Втората светска војна. Тие го испраќаат својот народ како парчиња месо, повторно и повторно –  вели Жења.

Жења рече дека украинските сили можеле да ја задржат линијата, но се чини дека Русите научиле од грешките од минатото, проучувајќи го и користејќи го локалниот терен и постепено ја подобрувале својата тактика. Тој вели дека го користат сето оружје што можат.

„Има места каде што имаме проблеми, па тие се пробиваат. Овде испраќаат толку многу сили што е тешко да ги задржат. Пукаат со се што имаат. Влегуваат со тенковите од неколку правци, а потоа над главата летаат хеликоптери. додава тој.

Купјанск се бори за опстанок

Купјанск е град кој се бори за опстанок. Жителите кои решија да останат во градот стравуваат од повторна окупација.

Исто така, постои голем сомнеж за колаборационистите и оние кои сè уште негуваат проруски чувства. Украинското воено разузнавање и војниците на единиците кои се борат во областа не го покажуваат видливо својот чин додека се во Купјанск, а локалните власти живеат надвор од центарот на градот од безбедносни причини.

Фото: Ројтерс/Принтскрин

 

Постер на влезот во Купјанск ги повикува луѓето да се јават на број и да пријават информации за „предавниците на Украина“ Во разузнавачкиот меморандум објавен на социјалната мрежа „Х“, британското Министерство за одбрана напиша дека Москва изградила борбени способности на рутата Купјанск-Лиман во последниве месеци, но досега има многу ограничени придобивки.

– Украинските сили одржуваат значително одбранбено присуство долж оваа линија и малку е веројатно дека руските копнени сили ќе постигнат голем оперативен пробив – се наведува во меморандумот и се додава дека Русија сака да напредува до реката Оскил и да создаде тампон зона околу украинскиот Луганск. регион, кој е во голема мера окупиран.

Значаен напад на Авдејевка

На почетокот на овој месец, Москва, исто така, започна значајна офанзива на Авдеевка, која се наоѓа на пет километри северно од градот Доњецк во окупирана источна Украина. Авдеевка беше цел откако Русија почна да ја поттикнува војната во источниот регион Донбас во 2014 година.

Како резултат на тоа, таа е една од најдобрите утврдени локации на линијата на фронтот. Во текот на изминатата деценија, руските сили постојано се обидоа да го опколат градот, особено во жестоката битка во 2017 година.

Шефот на воената администрација на Авдеевка, Виталиј Барабаш, вели дека новиот напад е „без преседан.“ Русија распореди повеќе војници и опрема од кога било досега во децениските борби.

Фотографија: Printscreen/Rybar

 

– Максималното количество опрема користена во 2014, 2015 година, па и во 2017 година кога се обидоа да влезат во Авдејевка беше околу 20-30 парчиња. Уште на почетокот на инвазијата, ако не се лажам, не повеќе од 30-. Искористени се 35 парчиња, но на 10 октомври испратија околу 100 борбени возила и околу 2.000 луѓе. Оттогаш, Русија немилосрдно го бомбардира градот и неговите предградија со авијација и артилерија, пред краткото дводневно затишје за регрупирање. Нападите повторно започнаа на 19 октомври. Од почетокот на оваа година немало ваков напад во ниту еден правец на линијата на фронтот. Ако Русија ја заземе Авдејевка, поради стратешката положба, може да се урне голем дел од фронтот, кој се протега на околу 50 километри од Торечки до Маријинк – изјави  Барабаш.

Според украинското воено разузнавање, рече Барабаш, руските сили се под притисок од Москва да го освојат целиот регион Доњецк до крајот на годината, што е амбициозна и можеби нереална цел. Провоените руски воени блогери признаваат дека двете страни се соочуваат со огромни предизвици во битката за Авдеевка.

– Борбите во Авдејевка и во правец на Доњецк не само што се жешки, туку и жешки. Во текот на изминатата недела руските сили постигнаа одредени успеси, но имаше и ризици. Нивната артилерија на целиот Доњецк фронт е многу моќна. Ова создава големи тешкотии за движењето на руските оклопни возила и пешадијата –  објави угледниот блог „ВарГонзо“ на Телеграм.

Украина во офанзива

Друг познат руски воен блогер, „Рибар“, пишува дека големиот број војници во областа, вградени на утврдени позиции, го отежнувале спроведувањето на „маневарска војна“ и често резултирале со фронтални напади. „Резултатот од сето ова е позиционен ќор-сокак“, напиша тој. Фишер во анализата објавена во неделата.

Но, на друго место на фронтот, Украина е активно во офанзива, напредувајќи преку помали, молскавично-брзи пешадиски напади и макотрпно заземајќи ги руските позиции една по една. Овие ненадејни напади, велат командантите, биле дизајнирани да извршат притисок врз Русите, да им го одвлечат вниманието и да ги принудат да се регрупираат, потенцијално создавајќи слаби точки на друго место на фронтот преку кои Украина би можела да се пробие.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа