Драматичен АПЕЛ на лекарите од болницата во Газа: Може да умрат 55 бебиња – без струја ова е само МАСОВЕН ГРОБ

Појасот Газа

Ако ништо не се преземе, 55 бебиња би можеле да умрат.

Лекар од болницата Ал-Шифа зборуваше за Би-Би-Си за тешките услови со кои се соочуваат. Неговото интервју беше направено пред неколку часа, пред последните експлозии во близина на Ал-Шифа, главниот медицински центар во областа.

Во болницата останаа без завои за облекување рани, како и игли и шипки за поправање на скршеници , вели др. Хасан Абу Ситах.

– Составот се уште се распаѓа. Имаме се повеќе ранети – вели тој.

Загрижува и снабдувањето со електрична енергија, особено за пациентите на интензивна нега. „ Без струја, оваа болница е само масовна гробница “, вели тој. Персоналот во болницата работи во смени од 16 до 18 часот, додаде тој. 

Болниците низ Газа се очајни за резерви, и покрај првите 20 камиони со помош кои пристигнаа од Египет во саботата, никакво гориво не влезе во Газа од почетокот на конфликтот. Не е познато дали успеала да влезе во вториот круг камиони кои синоќа влегоа во Газа.

Загрозени бебиња во инкубатори

Во неделата, УНИЦЕФ предупреди дека 120 бебиња во инкубатори, вклучително и 70 предвремено родени бебиња на вентилатори, зависат од машини поврзани со резервни генератори инсталирани кога Газа се снабдувала со електрична енергија од Израел.

Директорот на добротворната организација Медицинска помош за Палестинците во Газа, Фикр Шалтут, рече дека предвремено родените бебиња можеби нема да преживеат ако генераторите престанат да работат.

– На одделението има 32-неделно бебе кое лекарите успеале да го спасат откако нејзината мајка била убиена во воздушен напад. Мајката и целото семејство починале, но бебето било спасено – изјавила таа за Би-Би-Си. 

Драматичен апел на лекар од болница во Газа

Состојбата во веќе споменатата болница Ал-Шифа е особено тешка. Шефот на одделот за неонатална нега, др. Насер Булбул рече дека недостигаат основни лекови и дека горивото може да и снема во следните 48 часа, што би предизвикало прекин на струјата. Во одделот работат само десет респиратори.

– Ги повикуваме сите да ги испратат потребните медицински материјали за ова критично одделение или во спротивно ќе се соочиме со голема катастрофа. Ако снема струја во одделението каде има 55 бебиња, во рок од пет минути ќе ги изгубиме сите оние на кои им е потребна струја – изјави тој за Ројтерс. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа