Готово е! Шок исповед на поранешниот командант на Азов: Не успеавме во војната против Русија – Знаете ли каде нè доведоа?

Готово е!  Шок исповед на поранешниот командант на Азов: Не успеавме во војната против Русија - Знаете ли каде нè доведоа?

Споделете ја веста

Вооружените сили на Украина не успеаја во „кратката војна“ против Русија, изјави командантот на третата јуришна бригада и прв командант на баталјонот Азов, Андреј Билецки.

Причината, рече тој, е долгата „линија“ на силите на руската армија.

 

– Воздухопловните сили и артилеријата на Русија ќе бидат многу посериозни од нашите уште многу долго. Сето ова го произведуваат сами и, за разлика од Украина, не зависат од циклусот „не дал“. Исто така, руската авијација почна да прима голем број водена муниција. Тие претходно не го користеле и биле принудени да влезат во дострелот на украинските сили за воздушна одбрана. Ова сега не се случува –  објасни Билецки.

 

Поради оваа причина, снабдувањето со западни авиони нема, објаснува тој, радикално да ја промени ситуацијата.

– Дали со 50 до 100 авиони Ф-16 ќе можеме да се натпреваруваме со руската авијација? Нема да можеме. Дали некогаш ќе успееме да го израмниме бројот на топови? Број на оклопни возила? Нема да можеме да го направиме речиси сето ова –  рече Билецки.

Проблемите на руската армија, според него, се слабо обучени копнени сили. Русите имаат проблеми и со комуникациите и техничкото разузнавање. Но, според Билецки, „апсолутно нема чувство“ дека Русија има проблеми со мобилизациските ресурси.

 

Фото: ЕПА

Андриј Билецки ја загуби вербата дека Украина ќе ја добие војната против Русија

 

– Ако се бориме со необучени, слабо мотивирани единици против руските необучени, слабо мотивирани единици, тогаш порано или подоцна тие ќе не скршат од едноставна причина – едноставно ги има повеќе – додаде тој  .

Овој јаз може да се премости само со подобрување на квалитетот на борбената обука на Вооружените сили на Украина , смета Билецки. Во исто време, вели тој, пратениците кои пристигнуваат на фронтот често не знаат како да ракуваат со оружје и немаат основни вештини — дури ни да се преврзат кога ќе бидат ранети.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа